| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce ati face pentru persoana care o iubiti? Sa zicem ca aceasta inca va mai iubeste dar se poarta foarte rece cu voi [pentru ca trece printr-o perioada proasta/grea]...cat ati lupta pentru ea?

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

In prima faza ar trebui sa il/o intrebi de ce se poarta asa, ce motive are. Apoi ar trebui sa ii arati ca il/o intelegi. Ai putea chiar sa ii spui ceva de genul "Stiu ca esti suparat, ca iti e greu, insa eu te iubesc si sunt langa tine ca sa te sprijin, sa te ajut sa treci peste". Trebuie sa ii spui cuvinte frumoase, sa il/o alinti, sa ii demonstrezi ca ii esti alaturi, mai exact. Poti sa ii trimiti mesaje daca nu vrea sa stea de vorba cu tine...
Toate astea doar daca esti convins/convisa ca te iubeste.
Oricui i s-ar ridica moralul cu "reteta" asta!
Vorbesc din proprie experinta. Si eu am trecut prin asa ceva. Urmand pasii de mai sus si discutand cu prietenul meu, spunandu-i ca ma doare starea lui, dar ca nu il voi parasi nicio clipa, am reusit sa trecem peste happy

10 răspunsuri:
| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Eu sunt de parere ca,chiar daca unul dintre parteneri trece printr o perioada grea,asta nu trebuie sa afecteze relatia.
Atunci,de unde nu stiu ca,s a racit el fata de mine?
Si de unde as fii sigura ca ma iubeste atata timp cat,se coporta rece?
Nu,eu nu cred ca are una legatura cu cealalta,dar eu ersonal,pentru tot ce iubesc, lupt, da cu limite!
Numai bine!

| JoshuaNNN a răspuns (pentru AIRIUS):

"pentru tot ce iubesc, lupt, da cu limite! " interesanta fraza, m-a pus pe gandit happy... pentru tine care ar fi aceste limite?

| AIRIUS a răspuns (pentru JoshuaNNN):

Buna!
Limite?
Tot ce fac,fac cu limte,pentru ca am fost si eu odata patita,ca sa spun asa.
Am iubit si eu o pers foarte mult,am dat tot ce am avut si tot ce a tinut de mine,am incercat sa fac si ce nu facea el,crezand totusi,ca voi putea salva ceva,dar in zadar.
Si in momentul in care s a produs ruptura,m am simtit epuizata,numai aveam nici o resursa,ma simteam,,leguma,, cu mine insumi.
Asta a fost mai demult,iar acum ma consider fericita,probabil si pentru ca mi am schimbat modul de a iubi.
Asa ca,limitele pentru mine,inseamna rezistenta, forta si,, un nou inceput,,!
Sper ca m am facut cat de cat inteleasa!
Numai bine!

| Heather2001 a răspuns:

As face ORICE pentru persoana iubita.as astepta oricat timp ar trebui, I-as fi alaturi mereu si l-as sprijini oricum as putea, cu orice ar fi nevoie.love strucklove strucklove struck

| 4l3x4nd3r a răspuns:

Poi as lupta pina la ultima picatura de singe cu conditia de a ma iubeasca persoana cu adevarat si eu la fel. poate... orce

| DeeaMarry a răspuns:

Oricat ar fi nevoie, daca as stii ca acea persoana inca ma mai iubeste.
In momente din astea ii demonstrezi cat de mult il/o iubesti, nu cand e totul roz. Atunci oricine e alaturi de tine, insa cand treci printr-o perioada grea, nu.

| JoshuaNNN a răspuns (pentru DeeaMarry):

Cum ii poti demonstra ca il/o iubesti cand el/ea se poarta foarte rece cu tine[nu te baga in seama, baga niste motive pentru care sa scape de tine ( gen : "ma duc sa ma culc, pa" ] practic te ignora complet?

| JoshuaNNN a răspuns (pentru DeeaMarry):

Sunt de acord cu tine in totalitate, "reteta" poate salva "relatia". Insa, cum sa fi convinsa ca te iubeste? N-ai de unde sa stii, respingerile iti dau de gandit.
Iti multumesc tie si celorlalti pentru raspunsuri! happy

| DeeaMarry a răspuns (pentru JoshuaNNN):

E drept, nu ai de unde. Ai spus in intrebare "Sa zicem ca aceasta inca va mai iubeste", ceea ce m-a facut sa cred ca nu ai indoieli in aceasta privinta.
Cred ca poti doar sa il/o intrebi, insistand pe aceasta tema chiar daca el/ea nu doreste.
Mi-a facut placere.
Iti doresc mult succes!
PS: Daca tot nu vrea sa discutati, eu zic sa ii propui sa va despartiti. Vezi cum reactioneaza... Daca e de acord, nu are rost sa mai continui sa lupti.

| DeeaMarry a răspuns (pentru JoshuaNNN):

In prima faza ar trebui sa il/o intrebi de ce se poarta asa, ce motive are. Apoi ar trebui sa ii arati ca il/o intelegi. Ai putea chiar sa ii spui ceva de genul "Stiu ca esti suparat, ca iti e greu, insa eu te iubesc si sunt langa tine ca sa te sprijin, sa te ajut sa treci peste". Trebuie sa ii spui cuvinte frumoase, sa il/o alinti, sa ii demonstrezi ca ii esti alaturi, mai exact. Poti sa ii trimiti mesaje daca nu vrea sa stea de vorba cu tine...
Toate astea doar daca esti convins/convisa ca te iubeste.
Oricui i s-ar ridica moralul cu "reteta" asta!
Vorbesc din proprie experinta. Si eu am trecut prin asa ceva. Urmand pasii de mai sus si discutand cu prietenul meu, spunandu-i ca ma doare starea lui, dar ca nu il voi parasi nicio clipa, am reusit sa trecem peste happy

| Piticaaaaa a răspuns:

Daca te iubeste, nu lasa problemele lui sa afecteze relatia.Eu am luptat un an de zile si am asteptat persoana pe care o iubesc din tot sufletul si nu-ti recomand.Te amagesti singura...Nu o sa ai parte decat de dezamagiri si atat...