| LittleTweety_6502 a întrebat:

Voi credeti in Dumnezeu?
Daca da de ce? Daca nu de ce?
V'ati gandit vreodata ca poate toate dorintele pe care vi le implineste, toate datile cand va ajuta nu sunt de fapt decat lucruri logice care se intampla in viata, datorita muncii voastre, sau pur si simplu a norocului? Si un ateu poate reusi in viata, iar pe el nu il ajuta Dumnezeu. Si nici nu se gandeste ca l-a ajutat cineva. Se gandeste ca a facut totul pe propriile lui puteri. Si oare nu are dreptate? In fond, tuturor ni se intampla atat lucruri rele cat si lucruri bune, doar ca unii ne gandim ca "cineva" a vrut sa fie asa, altii ne gandim ca asa se intampla in mod logic lucrurile in viata, lucruri influentate de diversi factori.
Voi ce parere aveti?

19 răspunsuri:
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună. La mulţi ani!
Se vede că e Crăciunul, ai pus şi tu o întrebare sănătoasă, Felicitări!
O zi frumoasă, Crăciun Fericit happy!

pa, pa.

| Crisu a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu.
Da, intr-adevar sunt de parere ca toate lucrurile se intampla cu un scop.
Asta cred eu! Daca cineva crede altceva, ok!

| Libelle a răspuns:

@LittleTweety, nu stiu cat de logic e faptul ca plangi o noapte intreaga si te rogi la Dumnezeu si fara sa faci nimic se intampla lucrul pentru care te-ai rugat.
Nu ma gandesc la lucrurile care contrazic existenta unei divinitati.Cum ar fi paralela existenta a dinozaurilor, daca omul a fost facut in a 6-a zi, cand au mai trait dinozaurii? Si daca as sta sa ma gandesc as gasi explicatia:ca atunci nu era timp! timpul a inceput sa se masoare dupa Hristos, si in mod cert, alea 600 milioane de ani i.H, au incaput in 6 zile de pe atunci.
Logic ca, intr-o lume ca asta, in care nu mai credem in nimic, ne pare absurd sa zicem ca exista cineva acolo sus care ne ajuta, si stie tot ce facem.Pare din povesti nu-i asa?
Si totusi, nu pot sa jur cu mana pe inima ca (,)cred. Dar pot sa zic (,)ca cred in Dumnezeu, si ma rog atunci cand simt nevoia, de cele mai multe ori la biserica.

| Bibutzu a răspuns:

Cum sa nu exziste Dumnezeu? adica noi de unde am aparut? a stai sa ma gandesc. ca inventeaza savantii astia ceva de genu ca un meteorit cu nu stiu de materie vie a lovit o planeta pustie si de acolo am iesit noi.capabili sa gandim sa iubim sa vb etcrolling on the floor problema cu adolescentii din ziua de azi este ca sunt foarte influentati de. materiale de pe net cu fel si fel de prostii cum ar fi ca dumnezeu NU exista, va uitati la tv prea mult la documentare stupide. si acrtile astae din anumite secte care il neaga pe DUMNEZEU. Dumnezeu exista. vrei o dovada? uita-te in oglinda! este chiar in fata ta!

| Bibutzu a răspuns:

Vezy ce se intampla daca dumnezeu ne-a dat inteligenta si puterea de a gandii? acum cu "super inteligenta" noastra ne intoarceam impotriva lui negandul! exista atatea dovezi. ca DUMENEZEU exista. uite o dovada foarte instarita. cu explici sutele de sfinti. adica cadavrele care miros a mie si care nu o putrezit? aa.numi spune. pe timpul ala exzistau laboratoare. pentru solutii impotriva descompunerii cadavrelor? pakat de mintea pe care o avem si inteligenta spekifika omului...ca inventam tot felul de prosti!

| alexys2603 a răspuns (pentru Bibutzu):

1) Dumnezeu nu te.a invatat sa scrii corect? big grin
2) Ai peste 9 ani?

| Bibutzu a răspuns:

CORECTARI:mir*. pardon. nu au putrezit*

Răspuns utilizator avertizat
| Lluvia a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu si nu incerc sa conving pe nimeni de asta. Fiecare are dreptul sa faca sis a feada ce vrea in viata. Asa ca altineva poate sa creada si in pisici cu puteri paranormale care controleaza lumeastraight face. Ce ma intereseaza pe mine?
Si app ce cauta intrebarea la dragoste si sex?straight face

| Wehrmacht a răspuns:

Kronstad@ cam are dreptate.

| SEAL a răspuns:

Dumnezeu exista dar nu in viata asta poti sa te rogi sa reusesti in viata dar daca nu muncesti nu are niciun rost app cei mai bogati oameni ai lumii sunt majoritatea atei cand mor 50k de oameni in Haitii e greu sa crezi ca dumnezeu mai are vreo trebuie cu lumea asta

| Dmonik a răspuns:

As incerca sa corelez continutul intrebarii tale cu rubrica la care ai postat, Dragoste si sex. Si iese o mare si profunda credinta in prima instanta - dragostea de Dumnezeu! - si o mare si blasfemiatoare combinatie cand e vorba de cea din urma - sex cu Dumnezeu...probabil de aici si etimologia unor invective.
Alta data cand mai ai asemenea curiozitati intime, fii mai atenta.

| annammaryya a răspuns:

Pai se spun multe lucruri despre Dumnezeu deci trebuie sa fii nebun sau de alta religie ca sa crezi ca nu exista.Si nu a fost o chestie de noroc ca nu ai pus o intrebare despre sex ci Dumnezeu a zis sa nu ne mai chinuiasca atata si ti-a dat si tie putina minte sa nu mai pui intrebari tampite

| MaiiaAna a răspuns:

Eu, da, cred in Dumnezeu!
si Da, Unele lucruri in viata se intampla logic. dar logica asta de unde vine, de unde o cunostem noi, nu de la Dumnezeu?
Rugaciunea e importanta, stii tu " cere si ti se va da", dad acum doar nu ii vom cere lu Dumnezeu sa ne treaca la matematica :laughing asta depinde de vointa noastra. Dar daca cineva intra in coma (Doamne ferste!) consider ca doar Dumnezeu il mai poate trezi. Bineintes ni se pot intampla si lucruri rele desi credem in El dar acestea sunt doar incercari date de El sau pedesse pentru ceea ce am ajuns, pentru ce a ajuns lumea in ziua de azi...
Trebuie sa credem in El si sa-i multumim pentru tot ce ne-a oferit, chiar daca este putin

Dar acestea sun doar pareri. Fiecare om are dreptul sa aleaga.

| LittleTweety_6502 explică:

@Dmonik scuze categoria, dar este tipic LittleTweety sa posteze aici.

| cristyan003 a răspuns:

Sa fiu sincer eu nu cred, lucrurile se intampla de la sine, pentru ca asa e natural si cred ca toata povestea asta a fost o simpla inventie de catre oameni pentru a fi mai buni si pentru a nu mai face scandal... si cu ajutorul timpului planul lor a luat amploare si s-au integrat in societate.

Si nu cred ca rugile ajuta la ceva, e doar o risipa de timp facuta pentru limpezirea creierului si rearanjarea gandurilor, un moment de "liniste"
am mai zis odata asta si nu-mi place sa repet tongue

| andreyusnice a răspuns:

Este o intrebare bine pusa.Genul asta de intrebari caut!

Dumnezeu controleaza totul in lume(deci eu cred in Dumnezeu, o sa zic si de ce), inclusiv logica lucrurilor.
Inca exista multe intrebari macinatoarea fara raspuns, mai ales aceea de "Cine a creat lumea, universul?".

Deci in concluzie:
Noi nu ne putem da cu parerea, omul este doar o unealta a universului.Lucrurile se intampla cum vrea Cel de Sus, intr-un fel logic.

De ce cred in Dumnezeu?

O intrebare grea pentru unii, usoara pentru altii.
Unii zic ca cred in Dumnezeu, ca sunt crestinii Lui fara a sti ce inseamna sa fii crestin.
Eu cred in Dumnezeu deoarece gandesc logic.Nimeni nu ar fi creat o asemenea "poveste". Orice porneste de la un fapt real.

Ar trebuie sa v-o aduc pe profesoara mea de religie, v-ar lamuri perfect.Sunt la cea mai buna scoala din Bucuresti(cea mai buna de peste 10 ani,"Mihai Viteazul")deci stiu ce vorbesc.

As fi scris mai multe, dar nu pot sa-mi asez gandurile foarte bine acum.

| andreyusnice a răspuns:

Bravo gaby! Asta e raspunsul pe care-l asteptam.La chestia aia cu mirul ma gandeam acum sa o spun, dar am vazut raspunsul tau^^.
Uite genul asta de userii vreau sa fie in TPU.
Din cauza aceasta am pus intrebarea din urmatorul link http://www.tpu.ro/......eau-multe/