Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Voi cu fostele iubite/iubiti dupa ce v-ati despartit ati mai ramsa prieteni? Cand spun prieteni ma refer sa mai vorbiti si cam tot ce inseamna prietenie. Imi argumentati raspunsul?

20 răspunsuri:
| mihaelaa18 a răspuns:

Am ramas prietena cu fostul meu prieten o perioada de timp.Mai ieseam pe afara cu el, mai vorbeam, ma mai suna sa vorbim dar ma durea ca stiam ca acum suntem doar prieteni.Nu puteam sa il vad doar ca pe un simplu prieten. Dupa aceea perioada s-a schimbat totul.El sa indepartat, si-a ales drumul lui si relatia aceea de prietenie care ne mai ramasese s-a terminat si eahappy

| mona a răspuns:

Cu unii am ramas cu altii nu, am ramas prieteni...ma refer ca ne salutam cand ne intalnim, vorbim si cam atat

| bbyyyyyyyy a răspuns:

Depinde : cu un fost pe care l-ai iubit mult, evident inca mai ai sentimente pentru el si nu, nu puteti ramane prieteni pe bune. daca a fost o relatie care s-a terminat fara iubire, sau una de scurta durata puteti ramane prieteni fara probleme daca nu mai simtiti iubire
Din proprie experienta iti spun ca cu unu din fosti acum sunt prietena, discutam deschis etc. evident a trecut o perioada de timp de la despartire ca sa ne putem imprietenii din nou. Cu alt fost acum nici nu ne mai salutam pe strada, dupa o relatie de 6 luni ..nu ne mai avem la prieteni pe facebook, suntem niste straini. asta pentru ca eu m-am despartit de el chiar daca la final am spus "ramanem prieteni"

Deci chestia asta depinde ^^

| Patrăţel a răspuns:

Asta depinde de caracterul fiecaruia si de tipul de relatie pe care au avut-o! De obicei,daca unul dintre ei a iubit,iar celalalt,mai mult s-a jucat,pentru cel care a iubit,va fi greu, si fie vor ramane prieteni, ca sa nu-l piarda, sau sa nu o piarda, fie vor rupe orice legatura si voi deveni doi straini..care obisnuiau sa se cunoasca.Sa ramai prieten,e daca ati incheiat frumos,fiindca ati hotarat amandoi,si fiindca sunteti doua persoane care nu regreta nimic,si va e usor sa ramaneti prieteni, si de ce nu, sa va vedeti impreuna cu viitori parteneri si sa va salutati.

Personal, nu pot, si nu cred ca voi ramane vreodata prietena cu fostii mei iubiti.Ma implic, iubesc intens, si ma doare fiecare despartire.Nu as suporta sa il vad cu altcineva.

| daniella9805 a răspuns:

Sunt prietena cu unul dintr ei si ma inteleg chiar foaaarte bine, insa asta depinde de caracterul persoanei respective si de sentimenete. Acum, nu stiu ce sa zic, ori nu a simtit niciodata nimic pentru mine, incat poate sa fie atat de bun prieten cu mine, ori inca nu au disparut sentimenetle si atunci clar vrem amandoi sa fim cat mai apropiati. dar pentru mine sincer nu conteaza atat timp cat vorbesc cu el.

| RAY a răspuns:

Din pacate nu, deci eu as vi vrut

| Azµre a răspuns:

Da, depinde de parteneră, dacă și ea a vrut să rămânem prieteni.

| SunnyDay88 a răspuns:

Nu. nu poti fi prieten ci cineva pe care l ai iubit. cum te ai simti sa vina sa ti prezinte noua iubita? crezi ca ai suporta? barbatii cu atat mai putin ar suporta sa si vada fosta iubita (daca chiar au iubit o ) cu altul.

| Voidwithin a răspuns:

Nu stiu depinde de om.

| Sadop a răspuns:

Daca in momentul despartirii cei 2 nu mai au sentimente de iubire unul pentru celalalt, de ce nu?
Despartirea trebuie sa fie de comun acord, o despartire linistita, fara scandal, certuri etc.
Bafta!

| Ycu a răspuns:

Stii tu, daca ramai amic cu cel care te-ai iubit, ori inca il mai iubesti, ori nu l-ai iubit iubit niciodata. Crede-ma ca e adevarat. happy

| chazz a răspuns:

Unele da, unele nu. Vorbim foarte rar,"buna" "ce faci?".
Numai bine!

| BlackOldSun a răspuns:

Mm nu prea cred ca prietenie dupa o relatie care sa ziceam ca a fost ceva serios (sentimente, relatii sexuale)! daca se ramane in zona ''prieteni'' se pare ca intre 2 ramane ceva neterminat...

| 7639781254 a răspuns:

Am ramas prietena cu toti fostii iubiti pentru ca ne-am despartit intr-un mod frumos.

| Radu_Bogdan_Ionut_1990 a răspuns:

Cu unele am ramas prieten, cu altele doar amici. Dar cu niciuna nu m-am certat.

| BestStudio a răspuns:

Trecut il las inapoi
Vreau sa uit de noi doi
Cea fost a fost
Dar s-a terminat
Nu plange fato
Gasesteti un alt barbat

Asta se intampla in mintea barbatilor.

Terog sa fim prieteni
Sa ne imbratisam
Sa ne iertam din nou
Si prieteni buni
Sa fim

Asta in mintea fetelor

Totul se intelege de la sine nu am ce sa argumentez.

| AleCsuţaa a răspuns:

Bună!

Ştii cum e? Tu parcă vrei să rămâneţi într-o relaţie bună, însă dacă l-ai iubit nu poţi. Ori, rămâi prieten cu el doar pentru a vă mai acorda încă o şansă, ori rămâi amică cu el pentru că nu v-aţi iubit sincer niciodată. Ăsta este punctul meu de vedere. Şi în cazul meu, nu, nu am ramas cu foştii mei într-o relaţie de prietenie. happy

O zi frumoasă!

| zuzukidu a răspuns:

Daca intre 2 pers a existat iubire dupa despartire nu pot ramane amici sau daca raman prieteni inseamna ca inca exista iubire dar nu vor sa recunoaca... daca a fost o relatie in care niciunul nu a simtit nimic, nu vad niciun motiv impotriva amicitiei dintre ei

| Palko_Csabi_1998 a răspuns:

Da..normal. De ce nu? N-au fost despartiri cu precipitatii, ci simple si curate. Si daca te-ai despartit de o persoana care inainte ti-a fost prietena de ce sa nu ramaneti in continuare prieteni?

| Aditsaxoxo9 a răspuns:

Eu cu fostii mei, cu marea majoritate am ramas.
Dar o perioada dupa despartire am evitat pe cat posibil sa dau ochii cu ei...asa e firea mea...acum vorbesc cu ei foarte deschis cu glume si tot tacamulhappy Dar tin sa specific ca nu au fost relatii, au tinut cel mult 2 saptamani poate si de aceea mi-a fost usor sa raman prietene cu ei
Insa cu ultimul(cu care am stat mai mult timp) nu prea pot sa il accept ca pe un prieten...Imi e iubit sau nimic...laughing
Deci in concluzie daca nu ti la fosta/fostul nu e nici-o problema in a ramane prieteni insa daca tii...eheee mai greu:*