| KingOoO a întrebat:

Vorbesc cu o fata de vreo 3 luni de zile, o plac si ea stie asta. Am intrebat-o mai de ceva vreme daca ar vrea sa fim impreuna.
Mi-a zis ca "nu e pregatita pentru o relatie", iar acum dupa cateva saptamani am observat ca parca e cam dezinteresata.
Eu am ajutat-o foarte mult la greu pe fata asta.
Ca doi oameni maturi am intrebat-o daca fara suparare ar vrea sa o las in pace. Mi-a raspuns "vorbim".
Eu am fost in graba atunci.

Ce inseamna acest "vorbim"?

Precizez ca ar mai fi "un pretendent la ea", fostul ei de acum 2 ani cu care a fost 2 luni de zile. Am intrebat-o, ce crede despre el.
Zice ca daca nu a mers prima data sigur nici a doua oara si ca este imatur si mic (diferenta de 10 ani intre ei)
El, momentan nu are casa lui servici, masina si nici permis. Are doar ceva banuti deoparte.

38 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

"Vorbim" inseamna "nu te plac, nu vreau sa am o relatie cu tine, dar deocamdata nu-ti tai macaroana, te tin agatat pentru ca poate mai am nevoie de ajutorul tau".winking

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ca sa cucerești o fata, o inviți frumos în oraș la un restaurant de lux unde tu ca gentleman plătești consumația. Nu sta ca papapagul și o inebuni cu mesaje, treci la fapte, fata sigur s-a plictisit deja de tine

| Violleta2022 a răspuns:

Este vorba de femeie aia, mai mare ca tine, care are si copil?

| MarYaNM a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, mai mare cu 6 aproape 7 ani. Copilul nu este al fostului. Ci al primului. Ea zice ca a avut 4 prieteni pana la mine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MarYaNM):

Da-i pace, ca are destul de mult "bagaj" si nu-i genul de femeie cuminte, daca sare din barbat in barbat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ar trebui sa accepti refuzul si atat, iar,, vorbim'' cam inseamna friendzone, adica sa o ajuti in continuare cand are nevoie, ceea ce nu este deloc productiv pentru tine.Stai linistit, mai gasesti fete.Nu lasa pe nimeni sa te ia de fraier! Succes.

| relian a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie teama de fostul, de era ala, deja era cu el.Pe tine te place doar ca amic, nu ca iubit, asa ca nu mai spera, nu o mai ajuta, asta daca ai ajutat-o in sensul ca o placi.

Ducase la altul sa o ajute, la unu de care ii place si cu care ar vrea sa fie.
Nu mai insista, o sa cazi de papagal, ducase, cand o sa cada iar cu fundu era sa zic eu unde laughing si teo cauta sa o ajuti, iar, spune-i si tu la fel " vorbim" laughing
Daca esti seful ei, atunci las-o in pace, dar nu o mai ajuta. Daca o ajuti, nu o va face sa te placa ca barbat, cauta alta, dao la jalea nu merita.

| Hyperion7 a răspuns:

Deci,in primul rand, ai făcut prost sa o întrebi dacă vrea relație cu tine.
Puteai sa ii spui că o iubești și că ai vrea relație cu ea și că nu ai accepta un refuz din partea ei.Astfel de abordare are un randament de 60%, spre deosebire de abordarea ta care are un 20%.
In cazul tau pare că ești nesigur și ea a simțit asta.
Mai mult de atât,e normal sa para dezinteresata, pentru că te considera slab după chestia asta și după ea n ar mai merita sa își piardă timpul cu tine.
In al doilea rând,i-ai amplificat și mai mult sentimentul de nesiguranță in momentul in care te-ai comparat indirect cu fostul.
Și în al treilea rând, evident că nu o sa îți spuna următoarea mișcare,așa că nu contează că nu are casa sau mașina lui,daca e sigur pe sine, valorează mai mult decât o mașină.
Așa că, treci peste, are balta pește.
Iar minciuna asta că "nu pot trece peste, ea e diferită" e o minciună in definitiv.

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Ideea este ca lucram la acelasi loc de munca si chestia naspa este ca sunt oarecum seful ei.

| Hyperion7 a răspuns (pentru KingOoO):

Auch.
Atunci trebuie sa înveți cum sa conviețuiești cu ea..nu prea ai ce face altceva in acest punct, decât să uiți chestia asta și să nu combini munca cu viața personală

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Dar am primit de la alta fata un mesaj vocal cu "hei iubire, vii la un suc?" Prima data am crezut ca e bataie de joc. Asa sa fie?

| Hyperion7 a răspuns (pentru KingOoO):

Daca nu va cunoașteți, clar e

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Ne cunoastem oarecum. Ne-am intalnit de vreo doua ori pentru vreo 2 minute.

| Hyperion7 a răspuns (pentru KingOoO):

Mhm,nu știu ce să zic
Însă poți să îi faci jocul, să vezi unde se ajunge

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Asta e singura mare problema. Nu prea am cum sa intru in vorba cu fetele. Pe strada nu merge, ca cheama politia ca pari dubios, am incercat pe aplicatii de dating dar primesc compatibilitati doar de la astea vai mama lor.
Pretentii exagerate nu am, doar sa fie romanca si sa nu fie grasa rau.

| Hyperion7 a răspuns (pentru KingOoO):

Cred că ar fi necesar totuși să discutam puțin în privat, ce zici?

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Sigur la Facebook mmarianm

| Hyperion7 a răspuns (pentru KingOoO):

Doar pe insta te găsesc așa m_marian _m, tu ești?

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Nu folosesc Instagram doar Facebook.

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru Gambler92):

Moooor,dar da, in viața trebuie sa fii precautbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru Gambler92):

Știi care e părerea mea legata de relațiile făcute la munca /școală?
Cea mai mare prostie.
Când vei trece pe lângă acel om în fiecare zi, o să te simți ca ultimul om big grin
Mai nasol e când îți refuza avansurile și trebuie să cooperati după big grin

Răspuns utilizator avertizat
| VoidEternal a răspuns:

Vorbim înseamnă că nu vreau sa îți spun direct nu.

Aduna-ti demnitatea și zi-i că a avut timp până acum sa vorbească și nu o mai contacta niciodată.

| LordCristobal a răspuns:

Sincer nu iti fave speranta mari cu fata asta. Daca te gandesti la o relatie serioasa cu i-ati adio.
Daca voia sa fie intr-o relatie cu tine iti zicea DA fara sa stea pe ganduri.Asa te pastreaza doar pentru sex sau alte beneficii pe care le poate primi de la tine, asta pana cand isi gasesti un alt baiat care sa fie compatibil cu ea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Cănd o fată TE PLACE, va gasi orice cale să fie cu tine. Cănd nu, va gasi o scuză.
Timpul este prețios, Nu-l irosi pe oameni care nu TE VĂD sau nu te prețuiesc

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Vorbim" = nu vreau să-ți strice speranțele zicandu-ți direct că nu mai vreau sa vorbesc cu tine. Te țin în expectativa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suna prea romantic. Pierzi timpul cu ea.

| Celestina003 a răspuns:

Dacă chiar o vrei cu adevărat, insistă, promite-i multe... și dacă refuză si a 3 oara spui, aia e nu a fost sa fie.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Celestina003):

Ce ii poți primite, marea cu sarea?
Disperarea îndepărtează oamenii, nicicum nu ii apropiesad

| KingOoO explică (pentru Hyperion7):

Ai Facebook?

Răspuns utilizator avertizat
| Hyperion7 a răspuns (pentru Gambler92):

Da,asta așa e

| ClaRa91 a răspuns:

''mai vorbim'' inseamna nu.

| KingOoO explică (pentru ClaRa91):

Nu a fost "mai vorbim".

La intrebarea: fara suparare, vrei sa te las in pace? Vorbim.

Ce intelegi?

Răspuns utilizator avertizat