| fluturealbastru a întrebat:

Vreau sa incep sa iau anticonceptionale, cateva sfaturi? cum se folosesc si cand trebuie sa le iau mi-ar fi de folos.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista un singur sfat: mergi la ginecolog, fa un consult ginecologic si un test Papanicolaou, solicita contraceptive si ginecologul ti le va prescrie, spunanadu-ti totodata si cum sa le iei. Anticonceptionalele sunt tratamente hormonale, nu se iau dupa ureche.

greece12
| greece12 a răspuns:

Nu incerca sa iei anticonceptionale dupa capul tau sau dupa indicatii auzite pe-aici,pe colo!
Fiecarui organism ii corespund un anumit tip de anticonceptionale, nu sunt guma de mestecat sa-ti alegi care sunt mai la moda!
TREBUIE sa ti le prescrie medicul ginecolog!
In afara faptului ca luate dupa ureche e posibil sa nu-si faca efectul, ce zici de efectele secundare daca o sa te trezesti ca te dezechilibrezi hormonal si iei vreo 20 de kg in 10 zile?
Sa mergi la medic!

| CoquineNoire a răspuns:

Fetito, anticonceptionalele sunt prescrise de medicul tau de familie!
nu se iau dupa ureche ca pe bomboane!
si au o gramada de reactii adverse, am citit de curand o stire cum ca o femeie a murit datorita lor.
deci, la medic!

| nekokami a răspuns:

Ca sa incepi sa iei anticonceptionale trebuie sa mergi la ginecolog.In urma unui control el iti poate recomanda o metoda sau alta(pastile, implant, inel.etc).Numai ginecologul iti poate da anticonceptivele in functie de corpul tau.El iti va spune si pro si contra de la fiecare metoda. Efectul anticonceptivelor variaza de la o femeie la alta.ex:o femeie poate urca in greutate, iar alta nu. Sfatul meu es sa mergi la ginecolog.

| fluturealbastru explică:

Multumesc pentru griji! straight face dar eu stiu ce sa iau mama mea e medic, deci. dar am nevoie de sfaturi de la voi cum se administreaza ca doar nu ma duc la mama sa o intreb : -j

| fluturealbastru explică:

Am inteles mergi la ginecolog straight face dar voi chiar sunteti batuti in cap?! eu nu asta v-am intrebat, caut raspuns la intrebarea mea nu am nevoie de pareri, daca vreti imi raspundeti la ce vreau eu daca nu duceti-va dracu.

| emy25 a răspuns:

Hai ca iti spun eu folosesc dedorelle dar ingrasa, am inteles ca logest sunt bune, nu ingrasa, iei una pe zi la aceeas ora, si tot la 3 luni faci pauza de cel putin o luna, ele au ca oricare reactii adverse daca observi ca nu e bine ceva vezi u mergi la ginecolog sau faci cum vrei, pe ele o sa iti scrie reactiile, asa, le iei in prima zi cand ti-a venit sopul si cand e gata blistierul faci pauza 7 zile in alea 7 zile iti vine stopul, a 3-a zi cred. mai vezi u, te mai interesezi...te pup

| Bublikutza a răspuns:

Ba da este fb sa iei anticonceptionale da nu le lu-a de capu tau du-te la medik sa iti dea antikonceptionale pentru corpul tau si atunci nu are nimic nu tie rau etc:p pusik