| Elena2116 a întrebat:

Bună ziua. Vreau sa încep sa fac acest tratament cu Anticonceptionale. Vreau sa stiu cum ar trebui sa le folosesc. Si dupa cat timp pot avea un act sexual sa stiu cand isi fac efectul. Si cat si cum trebuie sa le iau. Si daca vreau sa il intrerup ce trebuie sa fac? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca doresti sa folosesti pentru prima oara pastile anticonceptionale (AC) trebuie sa stii ca in mod obligatoriu trebuie sa fie prescrise de catre un medic ginecolog. Anticonceptionalele se prescrie doar in urma efectuarii unor analize hormonale prealabile, a testului de coagulare sangvina, a examenului mamar si a unei consultatii ginecologice generale si in functie de rezultatele obtinute medicul determina si realizeaza profilul hormonal propriu al fiecarei femei. In functie de profilul hormonal obtinut medicul reuseste sa aleaga cel mai indicat/compatibil produs AC care sa se potriveasca/preteze/armonizeze si interactioneze cat mai bine, perfect cu activitatea hormonala proprie. In consecinta doar asa poti fi sigura ca produsul recomandat va fi cel care ti se potriveste tie. Daca alegerea a fost buna sau gresita, se va adeveri pe parcurs in functie de modul in care va fi tolerat de organism. Gradul de protectie oferit nu depinde nici de pret si nici de denumire sau producator ci de combinatia hormonala. Modul de folosire/administrare in cazul folosirii pentru prima oara iti va fi prezentata de medic sau se va face conform precizarilor din prospectul fiecarui produs. De regula indiferent de marca, prima pastila (AC) de pe PRIMUL BLISTER/FOLIE se recomanda sa fie folosita incepand cu PRIMA ZI DE MENSTRUATIE adica din PRIMA ZI A NOULUI CICLU MENSTRUAL. Procedand astfel SE INSTALEAZA protectia contraceptiva din prima zi/din acel moment si ca atare se pot intretine contacte sexuale neprotejate incepand din prima clipa fara a mai folosi un alt mijloc de protectie si barbatul poate ejacula fara retinere in vagin de fiecare data pe intreaga perioada/durata careva urma (de "n" luni urmatoare), cat va fi folosita respectiva metoda contraceptiva. Insa in cazul in care s-a ratat/a trecut prima zi de menstruatie si PRIMA PASTILA anticonceptionala DE PE PRIMUL BLISTER/FOLIE se administreaza intruna din urmatoarele 4 zile (a 2-3-4-5-a zi) adica pana in MAXIM ziua a 5-a a ciclului menstrual (niciodata nu este permisa folosirea metodei dupa ziua a 5-a) atunci PROTECTIA contraceptiva NU mai este asigurata chiar de la inceput si in acest caz in perioada primelor 7 zile aferenta primelor 7 pastile se va folosi in mod obligatoriu o metoda de protectie suplimentara in paralel cu protectia AC. Se va putea intretine sex neprotejat cu ejacularea spermei in vagin cu incepere DOAR din a 8-a zi. Dupa terminarea primului set de 21 de pastile de pe primul blister si dupa trecerea celor 7 zile de pauza, cand se incepe administrarea noului set de 21 de pastile de pe urmatorul blister/folie nu mai exista nicio restrictie in privinta intretinerii sexului fiindca protectia anticonceptionala este deja instalata in organismul femeii, deci contactele sexuale se pot desfasura fara nicio retinere. Sper ca am fost suficient de explicit. Pastilele isi fac efectul indiferent de starile/reactiile adverse aparute. De obicei intreruperea administrarii se face numai dupa terminarea tuturor pastilelor de pe blister, fara a necesita alte pregatiri, fiindca capacitatea de a redeveni fertila reapare incepand cu a 2-a sau a 3-a zi dupa incetarea administrarii pastili AC. Multa sanatate!

| Elena2116 explică (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc frumos! ❤

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu anticoncepționalele nu tratezi nimic ci previi și cel mai bine ar fi sa ceri sfaturile unui medic când vine vorba de asta. Ei știu mai bine ce ți se potrivește și îți va spune cum sa le iei, când poți face pauza și tot ce mai vrei sa știi!

| Elena2116 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca sfatul medicului ar fi cel mai indicat. Dar caut pareri de la persoane care au mai folosit asa ceva. M.am informat dar continuin sa cercetez. Multumesc frumos ca mi.ai dat un raspuns