| anonim_4396 a întrebat:

Vreau să încerc să cunosc persoane noi, în special băieți. Nu mă refer din punct de vedere sexual sau pentru că îmi caut o relație, ci vreau prietenie. Încerc să scap de indragosteala și atașamentul pe care îl am față de un coleg și simt ca am o problemă legată de faptul ca el este singurul meu prieten băiat. Cred ca asta e principalul motiv pentru care îl consider esențial… Vreau să scap de iubirea asta stupidă și nu reușesc. Îmi poate spune cineva o metodă? (Pentru a cunoaște oameni noi măcar pentru conversații) Sau o aplicatie(deși cred ca e puțin probabil)?
Știu ca veți spune sa ies in oraș și sa întâlnesc oameni noi, doar ca nu prea am cu cine ieși.
Va rog, dacă vreți sa adăugați comentarii răutăcioase sau la mișto, ignorați întrebarea pentru ca vorbele respective nu mă vor ajuta cu nimic, ci dimpotrivă.

11 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Gaseste-ti preocupari noi, ceva care sa nu ii fie accesibil si lui.Pentru ca am senzatia ca totul sau aproape totul are legatura cu el,lucru care te determina sa te reindragostesti sau se te apropii mereu de el.
Asa ca,schimba foaia. Ocupa-te mai mult de muzica, de design, de moda, de culori si tunsori, de noile braduri in materie de machiaj...vei descoperi o lume noua, mintea iti va fi ocupata si fara sa-ti dai seama ti se va usura si sufletul.
Nu stiu daca chiar ai nevoie de prieteni baieti, dar uite si aici sunt destui, ajunge sa iti expui problema si se vor oferi, iar tu vei putea alege daca cineva e ok sa conversati sau nu.Raspunde la intrebari, incearca sa ajuti si vei primi o multime de mesaje si cereri de prietenie.In plus, sa ajuti iti da o senzatie de bine si bucurie care, de asemenea, te scoate din rutina obisnuita!
Incearca!

| stef87 a răspuns:

Tu nu vrei neaparat o persoana, ci un motiv care sa-ti distraga atentia de la sentimentul care il ai fata de o persoana. Eu zic sa te gandesti mai mult la pasiunile pe care le ai, sa te plimbi mai mult, sa incerci sa te uiti la filme care sa-ti creeze buna dispozitie etc. Important e sa ai o viata activa si sa-ti concentrezi atentia pe altceva decat gandurile cu persoana respectiva.

incearca sa racesti un pic relatia la strict colegialitate si incearca sa mai legi si alte prietenii. Nu este singurul pe lume. Asta daca intr-adevar ai motive sa rupi relatia, nu ca un orgoliu al tau iti spune asta.

Cum anume? totul depinde tine, tu hotarasti cand te apropii de cineva. Nu Telefonul mobil si aplicatiile din el, nu altcineva.

| Violleta2022 a răspuns:

Si nu ai gasit suficienti pe FB si Instagram?
Pe strada ai incercat?

| Anonima22042020 a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu sunt destul de retinuta. Mă tem mult de penibil și nu am niciodată curaj sa fac un pas către cineva dacă îl simpatizez de exemplu și mi-as dori sa vorbesc cu el. Și sunt foarte puțin căutată pe rețelele de socializare, de băieți mai deloc. sad

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonima22042020):

Sincera sa fiu, nu mi se pare ca ai fii deloc retinuta, odata ce strigi in gura mare pe un forum, ca vrei "in special baieti".

| llleo a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu ori te prefaci, ori intr adevar esti proasta. una din doua

| Violleta2022 a răspuns (pentru llleo):

Daca jignesti un adult pe forum, crezi ca esti mai destept?

| SG1995 a răspuns (pentru llleo):

A doua variantă.

| Mopmop a răspuns:

Hai sa stabilim ceva de la inceput. NU EXISTA PRIETENIE INTRE UN BARBAT SI O FEMEIE.
Lista de motive e lunga cat China insa incerc doar 1 sa iti zic.
La un moment dat sigur va aparea atractia sexuala (mai la inceput sau in timp)
Din partea ta sau din partea lui sau a ambilor.
Si alt aspect..niciodata dar NICIODATA nu iti fa o relatie la locul de munca!
Nu intru in amanunte de ce nu insa mentionez doar 1 motiv: totul e ok sa zicem 3 4 luni si apoi cearta. Te vezi mergand la servici cu placere dupa?
Ca un ultim sfat. daca consideri pe cineva prieten imprumuta-i bani.
Ai sa vezi cum se transforma in chinez cand vine ceasul sa returneze imprumutulhappy

| UnulSimplu312 a răspuns:

Pot eu sa iti fiu prieten

| Raul345 a răspuns:

Ar trebui fete sa cunoști ca ești fata