| Alex9989 a întrebat:

Vreau sa ma lămuriri și pe mine cu ceva in data de 05.12. 2017, eu cu prietena mea am avut contact sexual neprotejat, ei i s-a terminat ciclul acum 2 zile, bănuim ca eu nu mi’as fi dat seama și am ejaculat in ea (asta nu este sigur), am căutat pe internet tot felul de informații despre chestiile astea, in fine, prietena mea împlinește 17 ani pe data de 27 este posibil sa fi rămas însărcinată?
Și cum este ideea de a lua in data de 06.12. 2017 o "pastila de a doua zi" pentru ea. Merge?

Răspuns Câştigător
| weloveit a răspuns:

Da,poti sa iei pastila de a doua zi,pentru a fi sigur ca prietena ta nu este insarcinata! Cel mai bine, este sa iei o pastila de genul, pentru ca elimina orice fel de suspiciune legata de sarcina! Tine cont ca pastila de a doua zi, ai voie sa o iei doar de doua ori pe ani, nu neaparat la 6 luni ci poti sa o iei si una dupa alta, dar nu mai mult! Cat despre viitoarele dati, incearca sa folosesti prezervativul sau sa iesi din ea, inainte sa ti dai drumul (lucrul asta nu poate garanta ca ea nu ramane insarcinata, este sigur cam 70%). Sper sa fie bine. P.s: sa nu se panicheze daca perioada menstruala se modifica sau apar unele dereglari hormonale.

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Folosirea pastilei contraceptive de a 2-a zi ar reprezenta o grava si impardonabila IRESPONSABILITATE. In cazul in care ciclul ei menstrual are de regula o lungime apropiata de cea considerata ca fiind normala adica de 28 de zile, formarea unei sarcini in a 6-a, a 7-a sau a 8-a zi a ciclului menstrual este de cel mult 5-8% insa numai in cazul in care sperma a ajuns in mod sigur in vagin. O sarcina se poate forma in 5-6-7-a zi a ciclului numai in cazul in care cicluleste foarte scurt si are mereu o 21-24 de zile lungime sau este extrem de dereglat si menstruatiile se produc foarte foarte neregulat. In caz contrar probabilitatea de sarcina este extrem de mica spre neglijabila, sau chiar imposibila. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici... Daca ati facut sex neprotejat la doua zile de la terminarea menstruatiei, nu este posibil sa ramana gravida si nu este nevoie sa ia pastila de a doua zi.