| savemelord a întrebat:

Vreau sa-mi fac dreaduri si nu stiu daca o sa ma lase directoarea aia menopauzista de la scoala mea. Scoala mea are reguli foarte stricte si numai cu uniforme ne lasa? Cer sa va da-ti cu parerea numai, nu sa spuneti viitorul (dedicatie pentru unii utilzatori care o sa spuna: „Noi nu avem de unde sa stim!"). Deci va cer doar parerea nimic mai mult.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dreadurile nu sunt potrivite pentru scoala, te vei face de ras. Cred ca ar trebui sa ai tu mai multa mandrie si sa alegi de buna-voie sa respecti regulamentul si sa mergi la scoala intr-o tinuta potrivita, nu una care sa starneasca rasul si sa te umileasca.
daca tu nu ai destula mandrie si judecata, probabil directoare te va trata ca pe un copil mic si nu iti va permite sa incalci regulamentul. dar sa stii ca va fi spre binele tau, iti va impune practic ceva ce ar trebui sa stii singura ca nu se cuvine.

| savemelord explică (pentru Brigaela):

De ce sa te faci de ras cu dreaduri? E o frizura jamaicana.

| Brigaela a răspuns (pentru savemelord):

Da, dar care nu este potrivita pentru scoala unde te imbraci cat mai simplu si mai putin tipator. Nu suntem in Jamaica, deci o tunsura straina, complicata atrage atentia si nu respecta regula de a fi simpla, usor ed intretinut si cat mai putin batatoare la ochi. Toata lumea va rade de cineva incapabil sa respecte o regula simpla si foarte logica (regula de a te imbraca simplu la scoala este evident in favoarea elevilor, fiindca le economiseste timp pentru invatat si ii face sa se evidentieze numai prin rezultate la invatatura). Toti vor crede ca nu ai coeficientul de inteligenta necesar sa intelegi aceasta regula normal si de bun simt sau ac o incalci din proasta crestere. Copiii rad si de prosti si prost-crescuti, e modul lor de a reactiona la chestiile astea. In nici un caz nu te vor admira, ci te vor marginaliza si vor rade de tine ca nu te duce capul si educatia nici macar atat. Eu cred ca ar fi nedrept, nu cred ca esti atat de lipsita de inteligenta incat sa nu intelegi rostul regulii de mai sus. Cred mai degraba ca esti intr-o perioada de rebeliune, in care vrei sa fii "proasta clasei" ca sa atragi cumva atentia asupra ta. Dar nu merita, fiindca vei ramane cu eticheta asta si vei fi tratata ca atare. mai bine atragi atentia printr-un premiu la olimpiada, nimeni nu va rade de tine, ci dimpotriva, iar tu vei fi fericita sa stii ca ai niste performante reale cu acre sa te lauzi.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Vrei le faci cu parul pubian sau? altfel nu inteleg ce cauta intrebarea la categoria asta

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Vrei sa fi cap de mop? laughing)

| AnnaaaMaria a răspuns:

Nu cred că în regulament sunt interzise altceva decât tunsorile extravagante, iar dreadurile nu sunt ieșite din comun. Poți să ți le faci, iar ca să nu ieși în evidență cu ele să le ții prinse într-o coadă mai mare

| Nobody11111 a răspuns:

Pai la mine in liceu se cam ia de unii copii, pana acum s-a luat doar de baieti, de fete nu am vazut, ii spui ca sunt codite impletite, ce sa-ti faca?laughing