| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat foarte multe scoli acum au introdus uniforme? si alte reguli mai stricte? cum e la voi la scoala?

11 răspunsuri:
| arysa a răspuns:

Ne-au bagat uniforme de anul trecut cand 90% din elevi au zis ca vor(eu am fost contra) si apoi cand le-au adus nu le-au purtat. Uniforma este o camasa lila, vesta/sacou negru cu mov, fusta negru cu mov. E destul de draguta, culorile sunt superbe. Diriginta ne obliga sa le purtam, in caz contrar un semn la purtare.La 10 absente nemotivate 1 punct la purtare si ce mi se pare absurd atunci cand lipsim trebuie neaparat ca parintii sa o sune pe diriginta altfel nici nu se uita la scutire.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Dam bani pe uniforme din obligatie si nu le poarta nimeni.

| Ana a răspuns:

La noi nu e nici uniforma, si nici alte reguli stricte, suntem liberi ca pasarea cerului laughing ce-am putut sa zic laughingbig grin

| juniper a răspuns:

La mine la scoala nu sunt uniforme, nici sa nu fie.

| Bogdana a răspuns:

De la anul, la liceu ne introduc si noua uniforme, majoriatea elevilor au fost de acord in proportie de 60%...parintii 100% la fel si profesorii si sincer si eu sunt de acord...nu o sa mai stau in fiecare dimineata cu gura cascata: "Cu ce ma imbrac?"Si uniformele sunt chiar foarte dragute.hee hee

| Andraa a răspuns:

Pantaloni/fuste gri, bluza alba sau albastr. sacou(nu obligatoriu.).
dar vinerea aveam zi fara uniformabig grin
avem camere video la fiecare eta. i la fiecare scar. i alte nu imi mai amintesc acumbig grin

| gabitza05 a răspuns:

Buna!

La mine in liceu chiar ieri s-a facut sedinta pe tema asta... vom avea niste hanorace albe cu inscriptia liceului din cate am auzit.

| Ellena a răspuns:

La mine la scoala e destul de strict.nu e voie sa vii fara uniforma. e obligatoriu sa porti fusta/pantaloni la fete si pantaloni la baieti, chiar e toata lumea in uniforma.la 3 absente nemotivate avertizeaza parintii, iar la 10 scade un punct la purtare.altele nu-mi mai vin acum in minte pentru ca m-am invatt cu regulilehappy

| faranume a răspuns:

La mine la scoala nu se poarta uniforma dar s-a prospus sa se cumpere niste ecusoane sau insigne pe care scrie numele scolii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In Timisoara am vazut uniforme...ma rog...fiecare a luat cate ceva de la uniforma propriu-zisa, unul doar sacoul, alta doar vesta de pe sub sacou, am vazut fete care au incercat sa vina si cu uniforma scolii dar si cu hainele lor, melanjul obtinut insa era sinistru!
alte scoli si-au pus un fel de numar matricol pe care elevii l-au platit dar il poarta agatat la bascheti sau nu(-l poarta deloc)...mai toate scolile si-au pus cica sistem video pentru ordinea interioara dar de cand lumea-i lume copiii tot vor fuma in buda si tot vor sparge geamuri.
Alte reguli? or fi incercand ei sa-i dea cu reguli dar cata vreme chiar profesorii au grave probleme nu se pot impune drept autoritati de necontestat.asta-i clar.
si-apoi de ce-i facuta crezi regula? sa fie incalcata.nu indemn la anarhie dar cam greu cu morala cand intreg sistemul sta sa se clatine.
in rest uniformele-s faine, asa...de design, de moft, dar si-au pierdut un pic semnificatia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La noi e obligatorie. dar au o regula foarte ciudata.trebuie sa ne ducem zi de zi, zi de zi...la scoala.is sariti, zau asa.si numa doua zile pe saptamana santem liberi.sambata si duminica. da noi facem invers.alea doua ne ducem si celelalte nu. le-am facut bucata.ca nici ei nu au venit, din razbunare.sa vedem.care pe care?