| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi incep viata sexuala la 16 ani jumate. Ce parere/sfaturi aveti?
Multumesc! happy

35 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La vârsta de 16 ani și jumătate să te intereseze școala, nu sexul.
Pa, pa.

NOname
| NOname a răspuns:

Probabil ar fi mai bine să mai aştepţi vreun an. Dar dacă va fi totuşi să alegi să faci acest pas, nu uita de protecţie (fie el prematur sau nu).

| darrio2007 a răspuns:

Mai asteapta 1-2 ani.Nu esti dezvoltata suficient.

| FollowTheLight a răspuns:

Parerea mea personala: nu o fa.
Daar tu alegi.Totusi trebuie sa fi complet constienta si matura si sa realizezi ca nimic nu va mai fi la fel dupa ce o vei face.
Dupa asta chiar devi femeie, te dezvolti foarte mult pentru ca e ca si cand ii transmiti corpului tau ca tu esti gata sa ai un copil.Te latesti, te modifici chiar si la fata, iti pierzi sclipirea aia inocenta din ochi pe care inca o mai ai. :-)
Si mai e o chestie, fiecare barbat cu care te culci lasa ca o amprenta in tine, adn din a lui. Daca tu totusi nu te vei casatori cu el, copilul tau va avea si putin din adn-ul lui, si din a tuturor baietilor cu care te vei mai culca.S-a intamplat la o familie de albi sa nasca un negru. laughing Mama s-a distrat putin inainte cu niste niggers.
Plus de asta, toaaata bataia de cap in fiecare luna cand iti intarzie problemele.te tot gandesti daca esti insarcinata.
Si daca el te lasa dupa ce o faceti?
De cat timp sunteti intr-o relatie?
Te iubeste cu adevarat sau vrea doar sa te aiba pentru o noapte?
Nu crede toti baietii, baietii stiu cum sa te vrajeasca si au exact cuvintele potrivite pentru a o face.
Eu zic sa te mai gandesti inainte sa faci asa un pas.

| Doηηa a răspuns (pentru FollowTheLight):

Ce tare e aia cu adn-ul laughing.

| RAY a răspuns:

Sexul e o nevoie umana asta trebuie sa stii in primul rand, nu ai nici o garantie ca daca ramai virgina vei gasi unu care sa te iubeasca, faci cum vrei e corpul tau dar sa te protejezi mereu

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar TREBUI să mai AŞTEPŢI vreo 2 ani :)

Dacă îţi începi acum viaţa sexuală, evident că RISCURILE sunt mult mai MARI!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Eu nu cred ca va fi viata mai frumoasa daca tu vei deveni inca de pe acum femeie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca sa fiu putin ironic te intreb:si cine te opreste? Da-i bataie daca te mananca...nu vom suferii noi ci tu.
Vorbind serios, te cam grabesti. Spune-mi un singur avantaj pe care il ai incepandu-ti viata sexuala atat de devreme.
Dezavantaje iti pot descrie eu un roman intreg.
Avand in vedere varsta ta, sunt mai mare decat parintii tai si sfatul meu este sa nu te grabesti, Mai asteapta.O seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da-i drumul, fii o curva, ca toate celelalte. Putem noi sa-ti frangem voia?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gandeste-te doar la un singur lucru: cati parteneri de sex vrei sa ai incepand de la varsta asta? Cand vei intalni o persoana care sa te merite cu adevarat si va afla la ce varta ti-ai inceput viata sexuala si cu cati ai facut sex, crezi ca, ar mai vrea sa aiba de-a face cu tine?
Crezi ca tanarul de langa tine va fi primul si ultimul? Eu va doresc sa fiti impreuna si impliniti. La intrebarea ta, tu cunosti cel mai bine rasounsul.
Toate cele bune.

| Happyjump a răspuns:

Poate ar mai trebui sa astepti doar un an, părerea mea

| Anonymous999 a răspuns:

Mai asteapta nu esti nici macar majora, nu ai nevoie de penis de la varsta asta, o sa ai timp de el mai incolo, nu inteleg de ce va grabiti asa?
Asteapta persoana potrivita ca sa nu regreti apoi.happy

| Sidonia07 a răspuns:

Nu e regula, dar ai puteai sa mai astepti. daca te iubeste...are rabdare.

| Sidonia07 a răspuns:

Nu am auzit până acum de vreo femeie care să se fi în­gră­șat după ce și-a în­ceput viața se­xu­ală. Da­­­că nu dai iama în mâncare în același timp, nu văd cum ţi s-ar putea modifica greutatea corporală prin simplul fapt că faci dragoste. Nici de mărirea sâ­nilor ca o cauză a contactului sexual nu am auzit. Este, probabil, o legendă care circulă printre a­­do­les­cenți, cum e și cea conform căreia ți-ar creș­te sânii dacă mă­nânci mă­rar. Hai să fim serioase, astfel de lucruri nu se în­tâmplă!

| Floricikmov a răspuns:

Parerea mea este ca ra trebui sa mai astepti pentru ca inca corpul ta este in stadiul de dezvoltare. Dar fiecare cu pareile lui si face cum vrea.

| KinderRM a răspuns:

Bună.

Prima dată, doare foarte tare la fete mai ales, pentru că himenul la voi se rupe. Vei avea sângerări bineînţeles, o să îţi crească sânii etc etc etc.
Este foarte okey să îţi începi viaţa sexuală acum, dar trebuie să o faci cu cineva în care poţi avea încredere. Nu cu oricine, ştiu că ştii asta deja. Sigur, protejat dacă nu ai încredere în tipul respectiv. Şi dacă clar nici el nu are în el şi nu ştie când o să scoată, mai bine nu o fă neprotejată. Trebuie să fi pregătită pentru acest pas, trebuie să fii sigură că vrei asta pentru a nu regreta mai târziu.

| chazz a răspuns (pentru KinderRM):

Asta e mit cu cresterea saniilor, numai erau silicoane daca se intampla asa cum zici tu.

| KinderRM a răspuns (pentru chazz):

E mit? Când eşti dezvirginată te dezvolţi. Atât ca băiat, cât şi ca fată. Lol?

| chazz a răspuns (pentru KinderRM):

Adu-mi o dovada stiintifica, te rog.

| Sidonia07 a răspuns (pentru KinderRM):

Asta se intampla odata cu pubertatea, si cum majoritatea adolescentilor isi incep viata sexuala atunci...

| KinderRM a răspuns (pentru Sidonia07):

Tocmai de asta am şi spus. Vorbeam în cazul de faţă nu în general.

| KinderRM a răspuns (pentru chazz):

Vorbeam în cazul de faţă, lawl. =]

| Sidonia07 a răspuns (pentru KinderRM):

Sub comanda hormonala, la ambele sexe au loc transformari accelerate care fac din fetite femei si din baieti barbati - este perioada trecerii de la copilarie la stadiul de adult. Totodata, datorita acestei "revolutii" hormonale se incepe viata sexuala. Dar transformarile, dezvoltarea organismului nu se datoreaza vietii sexuale.De exemplu, faptul ca la femei dezvoltarea pronuntata a soldurilor si inceperea vietii sexuale au loc (uneori) in aceeasi perioada, este numai o coincidenta. La fel si in cazul barbatilor - faptul ca dezvoltarea pronuntata a penisului si testiculelor si inceperea vietii sexuale au loc (uneori) in aceeasi perioada, este numai o coincidenta.Activitatea sexuala nu influenteaza dimensiunea partii dorsale, nu ingrasa, nu mareste sanii, nu cheleste, nu face ca penisul sa creasca, nu "stafideste" testiculele, sau cine stie ce alta schimbare de natura fizica.e fapt, daca stau sa ma gandesc bine, activitatea sexuala poate deforma... activitatea sexuala neprotejata poate duce la aparitia unei sarcini care, dezvoltandu-se, deformeaza corpul femeii, nu-i asa? Si ar fi bine sa foloseasca prezervativul chiar daca are incredere sau nu in persoana respectiva.

| KinderRM a răspuns (pentru Sidonia07):

Unii nu suportă prezervativul. Şi nu înţeleg de ce îmi explici mie chestiile astea? Te oboseşti.; d

| Sidonia07 a răspuns (pentru KinderRM):

Asta ai inteles din tot ce am scris..n.are rost ma agit degeaba.

| KinderRM a răspuns (pentru Sidonia07):

Ştiam deja toate lucrurile astea. Nu ţi-a cerut nimeni nimic, calm.

| Sidonia07 a răspuns (pentru KinderRM):

Da...viata bate filmul" asta chiar nu e mit.

| xCriis a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa astepti macar 17 ani, iar ca sfat. sa iti gasesti un baiat de incredere cu care sa o faci, sa nu se laude in tot judetul ca a fostul primul care te-a dezvirginat. big grin Succes!

| Jojiza a răspuns:

Eu zic sa te gandesti foarte bine, sa fii sigura ca respectivul are intentii bune si nu vrea doar atat de la tine... nu te grabi:*

| Maximilian191 a răspuns:

Daca tu crezi ca e ok atunci inseamna ca esti pregatita sa o faci, desi parerea mea e ca poti sa astepti macar pana la 18 ani. Succes!

| JanePinkPuf a răspuns:

Parerea mea este sa faci ce iti pofteste inima si daca el este de acord faceti

| shadyserban a răspuns:

Eu zic sa iti incepi viata culturală.

| Zazka a răspuns:

Buna,eu nu te'as sfatui sa faci asa ceva,pina la casatorie,cununie, e foarte mare pacat sa fai acest pas fara binecuvintarea lui Dumnezeu, si mai ales, cred ca nu ai tu asa mare nevoie de acest lucru, fecioria e cea mai mare comoara a fetei!

| xmcvjv a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar trebui sa-ti incepi viata sexuala de acum, deoarece nu esti dezvoltata complet.Parerea mea.