| madalina_5722 a întrebat:

1. Daca lipiciul superglue lipeste intr-adevar orice, de ce nu si interiorul tubului?
2. Daca azi sunt zero grade, si maine e de doua ori mai frig, cat de frig va fi maine?

3. Primesti bani inapoi daca taxiul merge cu spatele?

4. De ce morcovii sunt mai portocalii decit portocalele?

5. De ce oamenii te cred pe cuvant cand le spui ca exista 400 milioane de stele pe cer, dar cand le spui ca aceasta banca a fost proaspat vopsita, cred ca glumesti?

6. De ce sucul de lamaie este in mare parte din ingrediente sintetice, pe cand in solutia de spalat vase este zeama de lamaie adevarata?

7. De ce Tarzan nu are barba?

8. Oamenii casatoriti traiesc mai mult, sau doar li se pare?

9. Cu ce viteza se deplaseaza intunericul?

10. Exista alt cuvant pentru cuvantul "sinonim"?

Răspuns Câştigător
| DeeDee28 a răspuns:

1) Pentru ca lipiciul se intareste la contactul cu aerul, si este ambalat in vid.

2) Tot 0

3)Nu. Atata timp cat te duce la destinatie. tot aceeasi cantitate de combustibil o consuma si cu spatele.

4)Deoarece au mai mult caroten (pigment portocaliu). Numele "portocala" vine de la culoarea portocalie, iar numele de "morcov" (in engleza carrot) vine de la carotenul care il contine.

5)Gandesc pozitiv. Daca s-ar gandi ca banca a fost vopsita atunci ar fi si nervosi ca au fost pictatihee hee

6) Detergentul de spalat vase e facut de fapt din suc de lamaiehee hee... dar nu toate sucurile de lamaie sunt sintetice... exista si suc de lamaie "adevarat"

7) Pentru ca e personaj din desene siorice e posibil aici...probabil e prea mic pentru barbahee hee

8) Aici sunt doua variante: unii oamnei au impresia ca traiesc mai mult, altii mai putin. Daca se casatoresc din dragoste, au impresia ca timpul trece mai repede, deoarece cand ti se intampla lucruri bune, ai impresia ca trec parea repede. Daca sunt casatoriti fara sa se iubeasca cu adevarat, vor avea impresia ca trece incet, deoarece ceea ce nu e placut trece si se uita repede.

9) Intunericul nu se deplaseaza, doar lumina. intunericul nu are sursa, pe cand lumina vine de la Soare si se raspandeste cu o anumita viteza.

10) Da...de fapt grupuri de cuvinte: "Cuvant asemanator"

Sper ca ti-am fost de folos pentru ca mi-a luat ceva timp pana am scrishee hee

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Continuare. Tu de ce pui intrebari stupide?

| Derye a răspuns:

1. Tubul e facut in asa fel, incat sa fie alunecos ca sa nu se lipeasca. La fel cum lipiciul nu se lipeste de ceva ud.
2. 0? Lol?
3. Nup, tot atatia kilometri faci.
4. Pentru ca asa se numesc ei. In loc de morcovi, se puteau nume Portocali. Iar in loc de Portocale, Morcove. Lol. E doar un nume.
5. Simpla prostie omeneasca. Nimic stiintific.
6. Pentru ca solutiile alea, sunt facute ca sa dea gust de lamaie. Tu nu bei solutie de spalat vase.
7. Tarzan e un actor. =D
8. Depinde cu cine s-a insurat. Multi oameni se sinucid datorita nefericirii in dragoste.
9. Intrunericul e deja acolo. El e doar absenta luminii. Dar poti considera ca se propaga cu viteza luminii.
10. Dap, exista: similar, identic, concordant, corespunzator.

M'am prins ca ceea ce ai zis tu a fost o gluma, dar m-am gandit sa spulber putin aceste intrebari "fara raspuns", cica.

| LNK a răspuns:

@darrio2007 : Mie nu mi se pare o intrebare stupida. Aceste 10 intrebari sunt interesante, si chiar mi-au starnit interesul.

Si totusi ca sa rezolv si eu :
1. Pentru ca se lipeset doar in contact cu aerul.
2. -2 grade C
3. Chiar daca se deplaseaza cu fata sau cu spatele, tot consuma combustibili, deci nu-ti primesti banii inapoi.
4. Deoarece au mai mult pigment portocaliu.
5. Pai, nu prea stiu.
6...
7.Pentru ca e un personaj din desene animate, unde totul e posibil?
8. Cand iubesti, timpul trece mai repede, dar cand nu, timpul trece greu.
9. Intunericul nu se deplaseaza.
10. Asemanator, similar.

Sper sa mai postezi intrebari asemanatoare. happy

| CrIsTiAn_1798 a răspuns:

REZOLVARE
1)pentru ca nu are aer in tub care sa-l intareasca
2) -2 grade C
3)nu cred ca e o intrebare logicahappy
4)pentru ca de aia
5)asta chiar nu stiu...
6)cred ca vor oamenii sa vitaminizeze vasele...
7)pentru ca se barbiereste cu coaja copacului in care s-a nascut
8)li se pare, pentru ca viata e mai lunga cand ai nopti lungi
9)...
10)cred ca stiu...sinonim