| elenat a întrebat:

1.dece pe teritoriul republicii moldova se inregistreaza cutremure?
2unde se gaseste focarul curemurelor de pamant?
3.ce factori provoaca cutremurele de pamant?
4.ce consecinte au cutremurele de pamant pentru relief?
cine raspunde la toate intrebarile imi acorda un mare ajutooor si eu in schimb ofer funda marewinking

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

1. din cauza apropierii de o zona de contact intre placile tectonice;
2. in zona Vrancei, unde se intalnesc 3 placi tectonice;
3. cele mai multe cutremure au loc in zone de subductie a placilor, unde din cauza frecarii dintre placi se acumuleaza tensiuni importante. cutremurele sunt eliberari spontane a acestor tensiuni.
4. cutremurele pot cauza deformari ale reliefului, forme de valuri, rupturi (fisuri, falii), alunecari de pamant, fenomene de lichefiere a solului.

| VladManea a răspuns:

Factorii care provoaca cutremele sunt miscarea placilor techtonicehappy se inregistreaza cutremure de obicei unde activitatea placilor e mai marehappy cam atatea stiu sper ca ti-a fost de folos.