| Elenamaria18elisa a întrebat:

1) Motive sa citesti Enigma Otiliei.
2)Ce v-a placut si ce nu v-a plăcut la cartea Engima Otiliei?

1 răspuns:
| Endita4689 a răspuns:

Este o carte frumoasă.
Mi-a plăcut modul în care descrie Călinescu personajele, relația de iubire dintre Felix și Otilia, atmosfera din casa lui Costache Giurgiuveanu ( are farmec, deși nu este cea mai fericita), momentul în care merg Felix și Otilia la moșia lui Pascalopol.
Nu știu dacă a fost ceva ce nu mi-a plăcut. Aș spune că nu mi-a plăcut de Stanică Rațiu (deși avea și el farmecul lui), modul în care încerca el să îi păcălească pe toți.