| hagay a întrebat:

1Cum se face media semestriala in clasa 8?
2.La media semestriala se impart la 18 materii adica si la dirigentie sau doar la 17 fara dirigentie? Va rog

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 - ai note la dirigenție?
2 - până in clasa a 8 a, ai mai calculat vreo medie?
3 - vezi ce zice flori de mai, că zice bine
4 - calcul plăcut!

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

La dirigentie nu se dau note!
Cum se calculează:
Se aduna toate notele (inclusiv, nota la purtare) si REZULTATUL se imparte la numarul lor.
PS. Daca ai ramas corigenta, chiar si la o singura disciplina, NU se mai calculeaza media semestriala.

| Andreeush a răspuns:

1. Se adună toate mediile și se împarte la numărul de medii.
2. Dirigenția nu intră la medii. Ai cumva note în catalog la această materie pentru a fi luată în considerare?

| Osneros a răspuns:

1. La fel ca în clasele 5-7.
2. Dacă prin "dirigenție" te referi la purtare, atunci da.

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Fara dirigentie dar la media semestriala se pune si purtarea
Cum se face media semestriala
Aduni media la toate materiile inclusiv purtarea si faci o medie aritmetica de exemplu (x+y):2; (x+y+z):3.
Exemplu
Ai 10 medi de 10
Deci (10+10+10+10+10+10+10+10+10+10): 10=100:10=10
Daca n-ai inteles cauta pe internet.