| Teodorescu_Ioana-Cristina_1989 a întrebat:

Aș avea nevoie să știu care ar fi putut fi considerate tabloidele anilor 40 în România - ziare de scandal, de „mondenități". Menționez că e documentare pentru un film, astfel că am nevoie să știu niște nume măcar, pentru a le putea căuta și recrea apoi.
Mulțumesc mult, anticipat.

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Universul ar fi cel mai cunoscut.
Dar, in perioada respectiva (NU punem la socoteala razboiul), era mare batalie intre ziare care are cele mai senzationale titluri/ articole/ mansete.
Incearca pe Google presa romaneasca in anii '40. Sau, si mai bine, la o biblioteca publica mare (BCU de exemplu) unde gasesti colectia completa, fizica sau digitalizata.

| corolav a răspuns:

Încearcă la BCU Mihai Eminescu - Iași sau la Biblioteca Academiei - București