| Delocimportant a întrebat:

A fi diplomat in unele situatii, inseamna a minti, a evita adevarul, a-l masca?

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Da.

| RoyDupuis a răspuns:

Nu neaparat... depinde de situatie. a fi diplomat inseamna a sti sa tratezi o situatie astfel ca toata lumea sa fie "multumita" sau doar in propriul tau interes.
cred ca DEX-ul poate sa-ti explice mai in detaliu:
http://dexonline.ro/definitie/diplomat

| thinkro a răspuns:

A fi diplomat inseamna, in unele situatii, a spune adevarul intr-un mod demn, diplomat.

| Grigoras_Flavius_1905 a răspuns:

Reprezentant oficial al unui stat bucurându-se de privilegii și imunități în țara unde își îndeplinește misiunea. 2. S. m. și f. Persoană care știe cum să trateze o afacere, cum să se comporte într-o situație (pentru a-și atinge scopurile). 3. Adj. Care denotă calcul, abilitate (în comportare); diplomatic2. II. S. n. Prăjitură preparată dintr-o cremă aromată cu adaos de frișcă și fructe zaharisite, asta inseamna diplomat. FUNDA?