| jmarley a întrebat:

Dacă nu spui tot adevărul,, înseamnă ca minți?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand minti, spui lucruri neadevarate, inventezi, fabulezi etc. Cand omiti ceva, pur si simplu nu mentionezi anumite lucruri. Nu e acelasi lucru, cel putin daca ideea e aceiasi si "continuarea" nu schimba cu nimic mesajul thinking ma rog, e discutabil.

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, inseamna ca ai mintit prin omisiune.

| Kaℓi a răspuns:

Depinde de la caz la caz. In fata justitiei omiterea adevarului e la fel de grava ca si minciuna, dar in viata de zi cu zi, uneori e mai bine sa pastrezi unele amanunte pentru tine...
In general, minciuna inseamna sa denaturezi adevarul. In unele cazuri, si omiterea lui e tot o minciuna.

| Musique a răspuns:

Micile detalii fac diferența.
O zi frumoasă!

| doctorandus a răspuns:

Pe tine cand te-ar pune la tribunal sa depui marturie cine a lovit pe cine ai incepe cu Big Bangul, formarea primelor stele, supernovele, formarea altor stele, formarea Pamantului, tectonica, erele geologice, abiogeneza, aparitia plantelor, aparitia animalelor, aparitia omului, preistorie, primele civilizatii, inventarea scrierii, cauzele razboaielor punice, lista papilor, Marea Schisma, Unirea Principatelor, Romania Mare, relatiile diplomatice dintre SUA si URSS, inventarea computerului, cum se scrie in limbaj C++, etc. E nevoie sa continui?

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, omiterea adevarului se mai numeste si minciuna alba, deci tot minciuna este.

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Unii aşa ar lua-o, dar nu e chiar aşa. E ceva diferit, totuşi.

| Niiiicu a răspuns:

Cam da

| introduaicinumele a răspuns:

Inseamna ca ai omis sa spui ceva, nu ca ai mintit. doar ai spus adevarul partial, nu complet. Dar in fine, "ofticosii" vor spune ca minti ca sa-ti faca in ciuda chiar daca tu pur si simplu nu ai vrut sa spui tot. Atata timp cat nu ai modificat nimic nu inseamna ca ai mintit laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Buresbista123 a răspuns:

Daca nu esti oligofren inseamna ca nu esti prost?

| pastru009 a răspuns:

Nu minti in totalitate.Doar omiti o parte din adevar.

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu.

Răspuns utilizator avertizat
| kidy00 a răspuns:

Da! happy

| irbis96 a răspuns:

Omiti niste...detalii...marunte.

| ƳourMind a răspuns:

Nu minţi, dar nu spune toate adevărurile! Nimic nu cere mai multă prudenţă ca adevărul, căci adevărul e o sângerare a inimii. Tot atât de greu e de a şti să-l spui, pe cât e de greu de a-l tăcea.(Baltasar Gracian)
http://www.citatepedia.ro/index.php?id=18541

| deny2013 a răspuns:

Mdaaa.

| ioanaAn a răspuns:

Nu chiar. Si cei care spun adevarul si totusi mint?

| JustLikeHeaven a răspuns:

Daca ai motive serioase pentru care nu spui tot adevarul e grav si totusi...cam da. Ori spui adevarul ori taci...si gata

| justroro a răspuns:

Nu neaparat.Nu minti,ascunzi adevarul, mie nu mi se pare acelasi lucru. Daca minti spui lucruri neadevarate, in schimb daca ascunzi o parte din adevar nu spui nimic fals. Diferenta e evidenta, in schimb urmarile sunt cam aceleasi. Poti pierde increderea persoanelor carora le ascunzi anumite lucruri. Oricum, dupa parerea mea e mai putin grav sa omiti unele chestii(minore) decat sa minti.

| AleeMtf a răspuns:

Eviti sa spui toata teza subiectului! laughing)

| roxanabye a răspuns:

Nu e chiar o minciuna, pur si simplu omiti unele "detalii".dar fiecare are propria parere, la altii e minciuna, la altii nu e...