| sam a întrebat:

A fost cineva plecat cu o bursa Erasmus in strainatate? ma gandesc foarte serios sa plec anul viitor si m-ar interesa impresiile celor care au fost implicati direct, nu doar ce imi spun profesorii... happy

Răspuns Câştigător
| sweetgirl_2980 a răspuns:

Este destul de matur sa te gandesti la asta verisoara mea s-a gandit la acelasi lucru si a spus ca este foarte bine acolo dar nu uita se le spui parintilor sa nu le faci o surprisa neplacuta si sa pleci peste noapte

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bazat pe o intamplare reala, are cateva capitole, care nu sunt aranjate in rodine cronologica, nu stiu de ce, http://just1coder.wordpress.com/category/erasmus-lyon/
Dupa ce am stabilit "filosofia" plecarii, e timpul sa trecem la partea mai pragmatica. In continuare vreau sa prezint niste detalii pentru cine ar fi interesat sa plece cu o bursa Erasmus.

Primul lucru pe care studentul trebuie sa-l faca e sa se decida. Partea cu decisul trebuie sa vina prin primavara, cand de obicei se depun dosarele pentru anul urmator. De obicei facultatile afiseaza o lista cu parteneriatele din strainatate. Recomand sa se cautate informatii pe net despre ele, si mai ales despre orasul respectiv. Trebuie sa ne intelegem de la inceput ca banii oferiti de facultate nu ajung pentru a trai in strainatate. De exemplu facultatea mea, ofera pentru Lyon o bursa cam de 400-450 de euro pe luna. Doar chiria la camin costa vreo 200. Si daca pare mult, va asigur ca nu e. In alte parti e mult mai scump de atata.

Al doilea lucru care trebuie decis sunt materiile care se vor studia. Ar fi preferabil ca acele materii sa fie similare cu cele din tara, ca sa se poata echivala. Daca nu, trebuie dat examenul atat acolo, cat si aici :|. Partea frustranta e ca se mai gasesc materii echivalente, care sa fie facute in celalalt semestru(daca in tara se face in primul, acolo se face in al doilea). Oricum, in cel mai rau caz te alegi cu cateva restante in tara;)... CONTINUARE pe site

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am fost eu. in ungaria. a fost super tare. Erasmus = chefuri, relaxare, schimb cultural. Nik mai mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Am fost plecata cu bursa Erasmus pe 3 luni in Turcia. Banii au fost mai mult decat suficienti. Am primit 1650 de euro din care chiria m-a costat cam 150...cat despre materii.in primul rand mergi sa cunosti o tara noua, obiceiuri traditii iar din acest motiv profesorii sunt in general cat se poate de intelegatori...Eu zic sa nu stai prea mult pe ganduri e o experienta unica ce nu merita ratata in care inveti mult mai mult decat in toti anii de facultate. Sper ca informatiile mele sa te ajute in decizia ta.

| AndreeaDogar a răspuns:

Aici gasesti sfaturile si povestea unei tinere care a fost plecata cu o bursa Erasmus. Un ghid complet pentru studentii interesati de bursele Erasmus: http://www.greatnews.ro/......uropa.html