| boyblasters a întrebat:

Aceasta intrebare e pentru cei ce au programul C++ si stiu sa-l folaseasca:
cum se rezolva problema?
se da un numar de exact 4 cifre nenule.
se cere sa se afiseze numerele formatecu cifrele din mijloc.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

C++ nu e un program ci un limbaj de programare.

foarte simplu afli cifrele din mijloc prin impratirea succesiva la 10 si extragerea catului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numerele formate cu cifrele din mijloc trebuie sa fie de doar 2 cifre, nu? Dintr-un numar n=1562 tie iti trebuie din el doar cifrele din mijloc, adica numarul 56. Ca sa-l formezi iei o noua variabila x care primeste valoarea (n div 10) mod 100. Apoi intr-o alta variabila y stochezi valoarea (x mod 10)*10+(x div 10). Afisezi x si y.
Notatii: x mod y = restul impartirii lui x la y; x div y=catul impartirii lui x la y.
Programul il scrii tu singur pentru ca trebuie sa fii capabil din ceea ce ti s-a predat la scoala. Daca vrei programul intreg atunci iti raportez intrebarea pentru ca incerci sa obtii tema deja facuta. Se dau doar lamuriri/explicatii, insa nu se rezolva teme integral.

| dmdany07 a răspuns:

Adica sa inteleg ca daca ai n=1234 sa se afiseze 23 si 32, Pai prog ar fi cam asa:
#include
int main()
{
int n, a, b, i=0;
coutn;
if(n999)
{
for(i=0; i

| dmdany07 a răspuns (pentru dmdany07):

#include
int main()
{
int n, a, b, i=0;
coutn;
if(n999)
{
for(i=0; i

| anonim_4396 a răspuns (pentru dmdany07):

Http://www.w3schools.com/html/html_entities.asp Foloseste acele 4 caractere pentru a forma <

| reking a răspuns:

Mingw/codeblocks(au in plus linia using namespace stdwinking
#include
using namespace std;
int main ()
{
int n;
cin>>n;
cout

| suntserios a răspuns (pentru reking):

Habar nu ai ce e aia using namespace std; asa e?

| reking a răspuns:

E un fel de librarie globala happy
de "using namespace std;" depinde cout-ul cin-ul endl-ul etc happy

| reking a răspuns:

Depind*