| sebastian1331 a întrebat:

Am si eu o problema in Pascal de care un pot sa trec: Trebuie sa afisez numarul alcatuit cu toate cifrele impare a unui numar dat (cu maxim 8 cifre). Partea cu impare e ok, dar peurma cum procedez ca sa afiseze numarul alcatuit din cifrele impare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, incearca sa gandesti tu singur algoritmul si sa-l rezolvi pe hartie. Abia dupa, ruleaza-l in Pascal. Iti va fi mult mai usor sa il intelegi.
Acum, legat de rezolvare. Afla intai cifrele impare din numarul respectiv. Foloseste o structura repetitiva, repeat sau while, in interiorul careia sa verifici daca fiecare cifra a numarului este para sau impara, incepand de la cifra unitatilor. Dupa ce o verifici, o elimini folosind div. Apoi, ia o variabila care pleaca de la valoarea 1, care sa formeze numarul din cifrele impare gasite. De exemplu y := y * 10 + x, unde x este numarul impar gasit. Totul se repeta pana cand numarul tau ajunge la 0. Mai ramane sa Apoi afisezi y si gata. Cam asta e...

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apesi pe F5...sau F11 nu mai stiu.vezi si u toate F-urile