| Earthquake a întrebat:

Acel parazit, Baylisascaris sau Ascaridul ratonului... poate fi luat in regiunea noastra!? Am inteles ca de la raton, carnea de porc nepreparata, poate chiar ceva alune sau etc din paduri pe unde umbla ratoni!? Ma rog, nu stiu daca stiti dar am invatat multe boli in ultima perioada si am impresia ca le am laughing si mi-e frica ca ma doare si capul de la un timp. P. S.: Am suferit in copilarie, cand am primit o lovitura de paleta de tenis in cap si mi-a spart capul, a fost destul de grav. Poate fi de la asta? Ce ziceti!? Multumesc dau funda:*

Răspuns Apreciat de Editori
| Goronea_Anca_1999 a răspuns:

Ascaridul ratonului se ia dacă mănânci ceva contaminat
Ratonul are în el acest parazit care duce la boala,însă prin fecale elimina parazitul. Dacă mănânci, de exemplu, fructe de pădure, iar ratonul si-a lăsat fecalele lângă acele fructe, ai șanse foarte mari sa iei aceasta boala.Eu îți recomand sa mergi la medicul de familie sau la un specialist.

1 răspuns:
| crystyna_9471 a răspuns:

Inventezi u poti fi sigur de asta capul te poate durea si de la stres si de la oboseala nu numai ca ai avut acel accident in copilatie sau ai vreo boala laughing