| Andreea1095 a întrebat:

"Aci sosi pe vremuri" de Ion Pillat trebuie invatat pentru bac? In programa nu e dar unii spun ca trebuie.

Răspuns Câştigător
| Vale24 a răspuns:

Da este pe programa pentru bac, dar Ion Pilat ne fiind autor canonic nu iti poate spune sa scrii comentariul unei poezi de ion pilat ci iti poate spune doar sa scrii comentariul unei poezii traditionaliste, daca nu iti place poezia asta poti scapa mai usor cu Vasile Voiculescu - In gradina Ghetsemani
Astept funda big grin

4 răspunsuri:
| Unbelievable a răspuns:

Programa pentru bac presupune, de fapt, o poezie tradiționalistă din perioada interbelică. Nu este neapărat "Aci sosi pe vremuri", poate fi și alta, ca de exemplu, "În grădina Ghetsimani". Depinde de ce a predat fiecare profesor. Dar o poezie tradiționalistă trebuie.

| Andreea1095 explică:

Multumesc tuturorhappy.

| Daniel_Caranda_1989 a răspuns:

Da era bine sa fie invatat chiar daca nu e in programa

| Leon237 a răspuns:

Nu il invata daca nu trebuie de ce sa iti ocupi timpul cand poti invata ceva folositor.