| elenuyzy a întrebat:

Hey are cineva vreo idee daca poezia aci sosi pe vremuri sau in gradina ghetsimani mai e in programa de bac de anul acesta? pentru ca am vazut ca cica si nuvela fantastica s-a scos adica La tiganci. am vazut ca vasile voiculescu si ion pillat nu mai sunt trecuti in programa dar... voi ce stiti? profii v-au zis sa le invatat?

Răspuns Câştigător
| alexandra1993 a răspuns:

Buna,

Si eu dau bacalaureatul maine.
Vasile Voiculescu si Ion Pilat nu sunt trecuti in programa pentru ca nu sunt autori canonici(obligatorii), in schimb curentele literare/etapele din literatura romana in care inscriu acesti scriitori sunt trecute in programa si anume, Ion Pilat reprezinta traditionalismul, iar Vasile Voiculescu reprezinta etapa prelungirilor romantismului si clasicismului. Asta inseamna ca trebuie sa inveti cate o opera reprezentativa pentru aceste perioade; o opera traditionalista(poti alege "Aci sosi pe vremuri" de Ion Pilat dar desigur ca poti opta pentru orice alta opera apartinand oricarui alt poet traditionalist)si o opera reprezentativa pentru prelungiri...("In gradina Ghetsimani"). Eu la prelungiri... am invatat "Rugaciune" de Octavian Goga.In afara de Voiculescu si Goga, poti alege George Cosbuc ("Moartea lui Fulger")

Succes!

| stefaniadorianac a răspuns (pentru alexandra1993):

Alexandra:o,In gradina Ghetsimani este poezie traditionalista.In niciun caz nu se incadreaza la prelungiri ale romantismului si clasicismului.In schimb, Rugaciune este perfecta pentru acest curent.

| elenuyzy explică (pentru alexandra1993):

Eu sper din tot sufletul sa nu cada astea. cel putin aci sosi pe vremuri abia l-am citit putin.de rugaciune sau altceva nici nu mai vorbesc.pe celelalte le-am invatat dar astea nu.mie mi-e frica si la partea a II a. as prefera un eseu despre cinste sau valoarea banului, in niciun caz dragoste sau fericire cv de genu ca nu ma prea pricep la compuneri din astea pompoasehappy in fine, sa ne rugam sa cada ultima noapte, cred ca asta doreste toata lumea nu? oricum bafta tuturor!

| alexandra1993 a răspuns (pentru stefaniadorianac):

Da, ai dreptate...le-am cam incurcat. Oboseala acumulata in urma invatatului si-a pus amprenta pe mintea mea, care si asa era bulversata de la atat de multe informatii. Important este ca bacul la romana a trecut si nu am avut nicio opera din cele precizate mai sus, ci ceea ce imi doream: Text romantic de Eminescu! Am ales, desigur, "Luceafarul" big grin Sper sa iau o nota onorabila, la fel doresc tuturor elevilor care au sustinut bacul azi!

| elenuyzy explică (pentru alexandra1993):

Eu am scris floare albastra