| Anonimul151 a întrebat:

Acum ceva timp am mai pus o întrebare despre acest subiect, dar nu am primit prea multe păreri. Voi pune aproximativ acea întrebare, dar voi adăuga și alte întrebări cu speranța că voi primi mai multe păreri...

Am fost în diferite situații, unele mai rele, sau nu. Dar și în situații care nu mi se păreau în regulă că se întâmplă în "sistemul de învățământ din România", și încă sunt în aceeași situație. Cu siguranță, nu sunt doar eu. Ci mai sunt, atât elevi, părinți și profesori. Dar, aici mă refer mau mult la elevi.

Ceea ce vreau să spun mai exact, pe scurt, este că elevilor li se încalcă foarte multe drepturi. Iar cei din minister știu asta. Pentru că chiar ei o fac. Cu toate schimbările lor, care nu sunt ok deloc. Pentru că unele efectiv, sunt puse în practică după bunul lor plac. Pentru că așa "visează" ei noaptea.

Am avut și eu diferite probleme care trebuiau rezolvate și am apelat la Consiliul Național Al Elevilor. Aceștia au zis că rezolva dar... nu au făcut o nici acum după peste 2 ani. Le am mai scris mesaje, dar dau seen. Deci nu prea le pasă...

Înțeleg că au și ei viața lor personală dar au acele funcții pe care trebuie să și le asume, trebuie să susțină elevii și respectarea drepturilor lor... Dar din păcate. nu se întâmplă.

Credeți că în cazul de față după părerea voastră mai contează Consiliul Național al Elevilor? Sau nu?

Dacă se numește așa, de ce cei din Consiliu nu ajută elevii?

Se întâmplă inclusiv în licee sa fie cazuri de bullying, sa fie afișe cu apelați în astfel de cazuri la acest consiliu din cadrul liceului, dar aceștia sa nu facă nimic... Atunci de ce mai exista?

Ar trebui înființată o astfel de asociație "nationala", dar antibully-ing, anti violență intre elevi, în fiecare liceu, școală din toate județele și orașele? Sau o asociație a elevilor exact ca "Consiliul Național al elevilor", dar care sa incerce sa facă ceva. Impreună cu avocati, juristi etc... ( Deși, e cam greu, din păcate )Iar în fiecare clasă sa fie reprezentați...

Pentru ca din păcate se întâmplă să se facă bullying, și nimeni sa nu facă absolut nimic. Nici măcar consiliul elevilor, așa cum spuneam...

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bulling-ul exista de cand exista oameni, dar mai demult (si nu numai) "se rezolvau" cu batai fizice.
Face parte din procesul de invatare, la "Scoala Vietii", prin care trec majoritatea oamenilor.
Trebuie invatat, cum sa gestionezi situatii de conflict.

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Sunt de acord ca exista de cand este lumea acest fenomen. Doar ca acest fenomen, face ca unii elevi sa abandoneze scoala, liceul etc, sa se sinucida si sunt foarte multe cazuri de genul. Iar acest fenomen ar trebui sa dispara din scoli si licee. Doar ca nu se face nimic. Nu esti de parere ca ar trebui sa dispara acest fenomen?

| Bula a răspuns (pentru Anonimul151):

Este parte din Prostia Omeneasca, care exista de cand exisa Omul si care nici de Dumnezeu nu s-a rezolvat (de cand le-a facut pe Adam si Eva).

| Anonimul151 explică (pentru Bula):

Nu stiu ce sa zic... Orice se poate rezolva, dar nu se doreste sa se rezolve aceste probleme. Si cea specificata de mine, cat si restul problemelor care exista in tara asta.

| Simpatic a răspuns:

Nu are ce sa faca niciun colegiul al elevilor fata de fenomenul acesta denumit generic bullying, acest fenomen exista in toata lumea in scoli si licee
nu prea ai cum sa il interzici, pentru ca tine de elevi in primul rand, si cum ai putea sa-i opresti, doar daca am fi in comunism s-ar mai putea!

pe vremea cand eram eu la liceu tentativele de bullying se rezolvau si altfel, daca te hartuia unul sau unii pe care nu-i puteai linistit, iti chemai la scoala 3-4 amici, si ii rezolvau ei pe cei care dadeau bullying, dupa principiul agresorul il poti linisti doar agresandu-l...
nu este cea mai buna practica ce am zis eu, dar pe prostii astia limitati de copii de liceu doar asa ii mai poti linisti...
nu am patit dar am observat agresiuni de genul, si am observat si cum unii agresori afara din liceu erau umiliti de altii care venise in ajutorul celui umilit in clasa!
pe vremea cand eram eu la liceu oricum acest fenomen nu era de amploare, era mult mai rar ca acum! acum ce se intampla este jale!

cand vine vorba de sistemul de invatamant am avut numai ministri josnici, de 30 de ani incoace numai incompetenti, inculti de joasa speta, slab pregatiti si fara dorinta de a schimba ceva in bine, si-au adus aportul fiecare cum a crezut, au schimbat legile invatamantului fiecare prost cu functie dupa bunul plac, in final nu au realizat nimic benefic pentru acest sistem!

| Anonimul151 explică (pentru Simpatic):

Din păcate da, pe vremuri așa era. Am trecut și eu prin bullying când eram în gimnaziu, apoi cu pandemia și școala online am intrat într o stare extrem de proastă. Așa am continuat și în primul an del liceu. Aici, am avut noroc că nu am avut parte de bullying, deși colegii nu au fost atât de "prietenoși cu mine" că să zic așa. Adică eu eram retras. Dar ei nu au încercat să se împrietenesc cu mine de ex. Dar trecând peste asta, da așa cum ziceam, pe vremuri se rezolva exact cum spuneai.

Și acum se rezolvă asta, dar știi care e chestia? Victima agresată devine vinovatul. Iar agresorul scapă fără nici o sancțiune. Și continuă. și la fel se întâmplă.

Acum, nu există clase de gimnaziu, liceu ca să fie uniți cu adevărat Și asta o vad în jurul meu.

Spre exemplu clasei mele, suntem an terminal ( a 11 a, învățământ profesional ), și exact cum se face în a 8 a, în a 12a, ar fi frumos sa ii facem un cadou dirigintei, și sa facem un album nu? Dar când am propus asta, pe grupul clasei, ca fizic am vorbit cu câțiva care ar fi de acord, restul colegilor mi au sărit în cap. În condițiile în care ei, i au peste 300 lei BURSĂ (unii i au chiar peste 800 din cauza ca i au 3 burse). Dar ei nu au "bani" pentru că îi dau pe țigări, și alte vicii... Deci de aici se vede cât de uniți suntem... Eu aș vrea, dar efectiv nu e cu cine. Din păcate. Nu îmi pasă mie ce fac cu banii lor, dar am zis ca exemplu.

Ei zic motivul asta: "Suntem la profesională", "Doar în a 8 a și a 12 a se face album". Doar că alții fac album și la sfârșit de a 11 a, chiar dacă sunt la profesionala. Măcar ca o amintire.

Da, din păcate sistemul de învățământ e extrem de prost. Se vede din "deșteptii" care sunt la conducerea acestui minister. Efectiv fac ce visează noaptea. Schimba legile și tot din vina lor. Cum s-a întâmplat cu bursele de merit. Le dau aceste burse la aia cu medii de 3 și 4, după schimba sa se de a doar la medii de peste 9, 50 doar că s au dat la medii așa mici. Deci, restul elevilor sunt vinovați.

Sunt exact cum ai spus nu mai are rost sa repet.

Eu mi aș înființa o astfel de asociație doar pentru că nu mai suport sistemul asta de învățământ care efectiv ne stresează și care ne tot schimbă cu tot felul de reguli, de schimbări care nu au rostul. Iar când elevii se obișnuiesc, se trezesc ca nu e bine așa si trebuie sa schimbe. Deci, își bat joc de noi.

Nu suport sistemul asta de învățământ, și de aceea aș vrea să fac ceva. Dar din păcate în România devine aproape orice imposibil.

Iar generațiile astea deja, încep sa aibă o gândire din ce în ce mai idioată. Chiar dacă și eu fac parte din așa zisă generația "Z". Nu gândesc așa cum o fac cei din jurul meu, de aceeași vârstă.

| Simpatic a răspuns (pentru Anonimul151):

Sunt de acord cu tine in general fata de cele ce ai scris, ai o gandire matura pentru varsta ta, ma indoiesc ca toti colegii tai o au, referitor la probleme discutate aici!
sunt foarte multi limitati in licee in general!
culmea este ca tot o lege a invatamantului de rahat scuza-mi expresia, da la foarte multi limitati burse pe "nemerit"
mereu mi-a fost sila de cei din ministerul invatamantului, s-au aciuat (n.r. adăpostit, ferit, pripășit) acolo in acel minister toti alienatii si toti incultii, cei mai slabi la invatatura in trecut acolo si-au gasit un rost, in Invatamant!

| BobTheCat a răspuns:

Sunt absolut de acord - sistemul nostru de educatie este jalnic. Am observat si eu ca persoanelor de la Minister nu prea le pasa de noi si iau niste decizii idioate rau de tot (va rog sa imi scuzati expresia). Spre exemplu, de fiecare data cand un caz mai rau de bullying isi face aparitia si devine popular prin intermediul presei, in loc sa ia masuri, se incepe o campanie inutila cu postere (care, din punctul meu de vedere, este o risipa de hartie).

Ideea ta este destul de buna, insa nu cred ca ar functiona, fiindca unora chiar nu le pasa, oricat de mult ai insista. Cred ca metoda cea mai potrivita pentru a opri acest fenomen este educarea copiilor de mici in legatura cu efectele bullying-ului. Din pacate, am remarcat ca multi parinti uita cu desavarsire sa discute cu copiii lor despre aceste chestiuni, ceea ce se vede! Totusi, chiar cred ca sunt sanse sa se faca o schimbare daca s-ar incerca.

Toate bune!

| Anonimul151 explică (pentru BobTheCat):

Din păcate asta e adevărul. Așa e sistemul de învățământ Românesc. Iar dacă nu vor veni oameni capabili la conducere... va deveni și mai rău. Problema e că nu prea exista oameni capabili. Poate ar exista, dar nu doresc să se lupte pentru țara asta.

Sunt de acord cu tine, atunci când există un caz de bullying, violență între elevi, mai grave da, se mediatizează cazul. Dar nu se face nimic. Și se tot întâmplă astfel de cazuri. Se întâmplă inclusiv violență asupra profesorilor din partea elevilor. Iar acei elevicu siguranță sunt o problemă pentru clasele respective și fac și bullying cu colegii.

Știu ca e o idee buna, am ideea asta de peste câteva luni. Dar asta e problema. Că majorității persoanelor nu le pasă, nici măcar profesorilor. Iar unii părinți sunt de acord cu violența și bullying-ul deși nu sunt lucruri deloc bune. Din păcate, cum spuneam aș vrea să pun în practica chestia asta, pentru ca dacă se dorește orice se poate. Dar e greu. E greu sa lupți pentru dreptate, pentru drepturile tale în țara asta. Pentru că aici în România, ni se încalcă drepturile cu bună știință de către conducători dar nu le pasă.

Dacă as pune în practica ideea asta, toate ideile propuse de către ministerul educației sa se pună în practica, înainte de asta aș cere părerea profesorilor, părinților și elevilor. Pentru că așa e normal. Asa ar trebui să facă și consiliul elevilor dar...

Am observat cazuri în care cei din acest consiliu din diferite școli și licee, fac bullying asupra elevilor, a colegilor lor în condițiile în care ei se promovează ca sar în ajutorul elevilor care se afla în astfel de situații. Dar...

Din păcate...

O sa mă gândesc la ideea asta, dar nu știu ce va ieși deși aș vrea să încerc. Chiar dacă nu va ieși ce vreau eu, sau dacă aș da greș măcar aș încerca să fac ceva...

| BobTheCat a răspuns (pentru Anonimul151):

Exact! Din pacate, se pare ca asa functioneaza lucrurile in Romania. Mult succes! Ma bucur ca mai exista elevi mai mari dispusi sa incerce sa faca o schimbare. As incerca si eu, dar inca nu am varsta necesara pentru a ma implica sad