| adrianae a întrebat:

Ajutati. Ce povestiri sa aleg mai bine pentru examenul oral: de Caragiale, Creanga, Eliade, Fanus Neagu ori Negruzzi?

Am in vedere nuvele, adica de 10-15 paginii, care autor e mai bine sa aleg?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Caragiale si Creanga sunt mai usoare dar Eliade are opere mai interesante pe care daca le intelegi o sa ai mai multe de zis

| adrianae explică (pentru Adry05):

Ce povestire a lui Caragiale e mai bine să aleg pentru a răspunde la aceste întrebări? Sau să aleg Alexandru Lăpuşneanul?

https://s33.postimg.org/9fww5i8vz/poves.png

| Adry05 a răspuns (pentru adrianae):

Clar o scrisoare pierduta.

| adrianae explică (pentru Adry05):

Alta, in afară de scrisoare pierdută?

| Adry05 a răspuns (pentru adrianae):

Pai de unde sa stiu eu ce mai studiati la scoala? laughing Cand am fost eu doar asta se facea de la Caragiale.
Dar e cel mai usor de raspuns la intrebari pe baza ei, de ce sa te complici cu alta?

| adrianae explică (pentru Adry05):

Dacă aleg Negruzzi sau Eliade, atunci ce nuvele se potrivesc pentru acele întrebări?

| adrianae explică (pentru Adry05):

În care nuvele sau povestiri româneşti este prezentă tema stereotipurilor?