| adrianae a întrebat:

Ajutati. Ce povestiri sa aleg mai bine pentru examenul oral: de Caragiale, Creanga, Eliade, Fanus Neagu ori Negruzzi? Am in vedere trebuie sa aleg 5 nuvele, adica de 10-15 paginii, pentru a raspunde la aceste intrebari: https://s1.postimg.org/4vlhp2nhkf/image.png

care autor e mai bine sa aleg?

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Despre ce examen este vorba? Unde trebuie să - l susții?
Cînd scrii „10 - 15 paginii" cîți de „i " auzi?
Cînd scrii „pe înălțimea paginii " cîți de „i " auzi?
După acel „Ajutați", de la începutul textului tău, trebuia pus un semn de exclamare. Textul uletrior ne confirmă faptul că este vorba de un îndemn, o dorință.
De ce la Fănuș Neagu ai pus și prenumele și la ceilalți nu?
Ai nevoie de „povestiri" sau de „nuvele"?

| adrianae explică (pentru corolav):

Nuvele sau povestiri