| Gabytzu97 a întrebat:

Ajutati-ma si pe mine cu 2 exercitii la romana, cine ma ajuta primeste funda + vote!winking
1. Dezvolta, intr-o compunere de 10-15 randuri, doua argumente pentru care consideri ca textul propus apartine speciei literare a pastelului.
Textul este Balta de Vasile Alecsandri.
2. Redacteaza un anunt publicitar de maximum 12 cuvinte in care sa promovezi vanzarea unei colectii de discuri din vinil.

Răspuns Câştigător
| redruM a răspuns:

Pot sa te ajut doar la prima compunere cu trasaturile genului.incepi ceva de genul, in opera balta, autorul vasile alecsandri ne transmite sentimentele sale de...in mod indirect prin intermediul eului poetic.dupa spui ca predomina structurile de tip subst. adjectiv (adica descriere ca mod principal de expunere). dupa spui ca figurile de stil sunt abundente precum si imaginile artistice care dau muzicalitate versurilor. explici 2-3 figuri de stil si inchei cu :avand in vedere ca predomina ca mod de expunere descrierea, iar eul liric prezinta tabloul implicandu-se afectiv, putem afirma despre opera Balta ca este un pastel