| Lolita_4631 a întrebat:

Ajutati-ma va rog. Trebuie sa fac o compunere in care sa folosesc interjectii de adresare. Nu imi vine prin minte. Va dau funda cel ce ma ajuta calumea

Răspuns Câştigător
| Frankenstein a răspuns:

Hellohappy. Interjectiile de adresare sunt cam asa: "mai, bai, ma, ba, fa, bre...". Stiu ca nu prea suna bine, dar mno... Sper ca te-am ajutathappy. Funditabig grin?

3 răspunsuri:
| nydybody a răspuns:

Daca aceasta compunere trebuie sa contina interjectii(Hai! Du-te! Pleaca! etc ) ar putea fi o intalnire intre doi copii care sunt intr-o tabara si se decit sa plece intr-o drumetie pe munte! Interjectiile respectiv compunerile cu interjectii sunt foarte usoar deoarece orice idee ai avea interjectiile vin de la sine.Nu iti pot face eu compunerea dupa cum prevad foarte bine regulile TPU,dar sper ca te-am ajutat cat am putut. Daca va fi facuta de tine, in timp vei sti ce ai de facut si vei intelege de ce TPU nu accepta rezolvarea temelor, tot pe tine te ajuta.Succes! :* Funda?big grin

| oana_7289 a răspuns:

Hey!
aloo!
ciao!
olaa!
sall!
nu stiu dacas bune... poate te inspira...nu's interjectiistraight face scuze alt ceva nu stiu

| Creanga_Denisa_1992 a răspuns:

Va rog da timi un text cu interjectii