| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor! Sunt in clasa a noua la cel mai renumit liceu din Constanta, unde s-a intrat cu 9.80 la mine in clasa. Eu am luat in examenul din asta-vara 9.91.
Din pacate la,, cea mai buna clasa din judet" profii nu prea vin pe la ore, iar daca vin nu predau mai nimic si chiar la materiile cele mai,, de baza": romana, matematica, fizica, chimie, biologie, informatica. Colegii doar vreo 5-6 invata bine sau foarte bine, ceilalti lichele.
Eu am depus un mare efort de a intra unde sunt, dar vad ca degeaba. Pentru bac si admitere poate va trebui sa fac meditatii, ceea ce chiar ma intristeaza.
Asa ca, ma gandeam sa ma mut la alt liceu, unde sa vina profii la ore. Din pacate am auzit ca la urmatoarele 3 licee la top, alea sunt si mai proaste de atat. Tot ce imi mai ramane de ales sunt liceele proaste de-a binelea, unde voi avea parte de cele mai lichele colege si colegi, numai fumatori si drogati(nu ca la mine in clasa nu ar fi cativa care au astfel de practici). O prietene mi-a recomandat sa raman unde sunt pentru ca ceva mai bun n-am ce sa gasesc, adica pana la urma a fost prima clasa pe judet dupa ultima medie de intrare si daca aici e rau, in alta parte e groaznic.
Uneori stau si ma gandesc ca daca asa e,, cea mai buna clasa" atunci sigur intreg sistemul de invatamant e la pamant(si asta doar pentru ca nu vin profii la ore).
Voi ce parere aveti? Ce-ati face in locul meu?

14 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Ramai unde esti si mai distreaza te, pariu ca ceilalti se bucura ca nu vin profii. Ideea e sa treci clasele iar la bac sa stii. Faci meditatii si gata. Eu sunt la un liceu de nota 6-7 si profii sunt chiar ai dracu daca ma intelegi, vin, predau, asculta...

| Felys a răspuns:

Din pacate nici pe la facultate nu este altfel, si pe acolo lipsesc profesorii, cel mai bine ar fi sa ramai unde ai luptat sa ajungi si sa incerci sa inveti ca si pana acum pentru ca nu prea ai alernativa.Presupun ca este o practica a profesorilor de a forta elevii sa se mediteze si in cazul asta oriunde vei merge acelasi lucru se va intampla si mai pierzi si clasa buna la care ai intrat

| Ştefania1989 a răspuns:

Buna parere me este za ramai la acesta scoala de top pentru ca atunci cand ai sa termini pe tine te intereseaza bacul si diploma de specializare atat. Profesorii intra mai tare in clasa 12 si atunci ai za vezi? distractia..pana atunci stai lejer ...la bac dai doar ceea ce se face in clasa a 12si atat.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Felys):

Depinde de facultate, la cele de stat profesorii au totuși bun simt, nu o sa vezi niciodată un prof care sa lipsească de la un curs fără sa dea un mail studenților sa nu îl mai aștepte, cel puțin eu nu am văzut in 4 ani de facultate, se întâmpla rar și când se întâmpla eram anuntați cu o zi in urma.

Cât despre intrebare, eu zic sa ramai aici și dacă bacul e principala ta problema sa știi ca nu ai nevoie de ani întregi pentru a învata sa faci câtva exerciții la mate și sa înveți logic niște informații la romana, biologie, istorie (depinde de profil) ci sunt suficiente și câteva luni și poți foarte bine singura, acum găsești orice pe net, netul e mai presus decât orice meditator care te tine 2 ore pe săptămâna, fără discuție.

| 0k8 a răspuns:

Ziceam multumesc in locul tau laughing) dar acum mai bine ramai si asta e faci meditatii

| aXy99 a răspuns:

Sa-nteleg ca tu te crezi perfecta, iar toti ceilalti care nu corespund sistemului tau de valori sunt niste "lichele"? De ce judeci fara sa cunosti? Ii bagi pe toti in aceeasi oala. Ramai unde esti, te incadrezi PERFECT tiparului liceului tau. Sa inteleg ca nu sunt doar stereotipuri, chiar asa e, numai vanitosi, snobi si copii razgaiati de bani gata la liceul asta? laughing

La Ovidius foarte rar se intampla sa lispeasca cineva (ma refer la profesori), iar atunci cand se intampla, de regula, era cineva care il suplinea.

PS: Daca inveti si esti putin autodidacta NU ai nevoie de meditatii. Pana la urma, dupa cum spui si tu, esti foarte inteligenta, net superioara celorlalti, de ce te cobori la nivelul lor? Pana la urma bacul il iei si fara sa inveti.

| Frank51 a răspuns:

Iti recomand sa vi cu picioarele pe pamant...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Nu sunt superioara chiar tuturor(la invata t), caci am spus ca aici sunt inca vreo 5-6 care chiar invata, dar doar atat, restul fix invers

| Inna001 a răspuns:

Nu e normal sa nu vina profii, dar asta e liceul... banuiesc ca esti la Mircea, eu sunt a 10a la Traian si e puscarie totala. Si foarte multi elevi s au mutat la Eminescu anul asta. De la Ovidius au plecat multi la Mircea si tot asa. Esti abia clasa a 9 a o sa fie totul bine pana in a 12 a. Distreaza te acum cat mai poti in a 9- a. Pleaca in Bansko!

| Inna001 a răspuns:

Si crede ma ca drogati sunt peste tot. Si eu fumez si nu are treaba cu notele si caracterul omului. Chestia e ca toti au intrat la liceu si nu stiu cum sa se mai sparga in figuri... mai ales la Mircea. Pana in a 11 a o sa se schimbe lucrurile si la colegi si profi. Nu poti sa iti faci colegii lichele pentru ca din moment ce se afla in clasa cu tine au muncit la fel de mult.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ceilalti nu invata cu ce te deranjeaza? Ca iei tu bursa si ei nu? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru aXy99):

Pai nu, dar se creeaza un fel de anturaj al neimvatatului cred

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi gresit. Fiecare face cum considera, chiar daca toti ar lenevi si ar trage chiulul, tu poti sa inveti in continuare, iei premiul I, bursa etc., nu vad de ce te-ar deranja.
PS: "Neimvatat" Serios? laughing

| sdaads a răspuns:

Cam asa e pe la liceele " de top" plin de copii tocilari și ajunși acolo cu ajutorul părinților care au un statut deosebit.