| Andrei123Aa a întrebat:

Ajutorsad TPU am o problema si anume admiterea in cadrul MAI(fie politie, jandarmi, pompieri etc.) As vrea sa intru in cadrul MAI dar ma opreste proba medicala mai exact testul Isihara. Exista vreo solutie? Orcare! Ochelari, picaturi, exercitiu etc. As vrea sa precizez ca vad destul de bine chiar foarte bine si nu am avut probleme cu vederea si nici nu am. Dar nu pot trece testul asta. Un sfat va rog! Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"sa intru in cadrul MAI dar ma opreste proba medicala mai exact testul Isihara"

te reorientezi, mai sunt alte sute de joburi. Noroc!

| Sonia822 a răspuns:

Discromatia e o problema de vedere. Testul arata, de exemplu, o cifra de o culoare intr-un cerc de alta culoare. Trebuie sa distingi 2 culori. Unii nu-si iau nici permisul pentru asa ceva. Pt ca nu disting culorile semaforului happy Din pacate, analizele si ochii trebuie a fie perfecte. Ceea ce e din ce in ce mai greu in zilele noastre. Ochii se strica de la tv, calculator, laptop, substante nocive din aer. Baremele sunt aceleasi ca acum 30 ani probabil, cand oamenii erau sanatosi tun. Un antigripal poate sa-ti afecteze si nervul optic. Ar trebui sa fie mai ingaduitori cu problemele oculare, pentru ca noile tehnologii sunt indispensabile, si toate dauneaza ochilor. in curand n-or sa mai aiba angajati. Nu stiu ce sa poate face, doar sa mai dai odata si sa ai noroc. Cauta siropuri naturiste care sa-ti imbunatateasca vederea, precum sucul de catina si morcov. Fa-ti in caza.

| Andrei123Aa explică (pentru Sonia822):

Am vazut ca exista lentile de culoare care te pot ajuta.
Oare e permis sa le porti?

| Sonia822 a răspuns (pentru Andrei123Aa):

Lentile de culoare poarta gagicile ca sa le arata ochii colorati. Adica in loc de banalul caprui, sa fie mov, albastri, etc. Acelea nu sunt lentile pentru discromati. Dar ai dat si n-ai reusit? Adica ce culoare vezi cercurile alea? Nu vezi culorile din ele, le vezi alb negru? Tine si de noroc, stiu un discromat care a intrat, adevarul e ca s-a intamplat acum multi ani, dar cred ca se dadea acelasi test si atunci, adica acum40 ani. Cred.

| AlexElektro1987 a răspuns:

Salut, poti incerca sa cauti pe internet planșele Ishihara, sunt 38 la numar si te poti uita de cateva zeci de ori la fiecare si o sa te ajute ( pe moment ) sa treci macar de acea etapa la fisa medicală.