| Alexbabasa3 a întrebat:

Buna ziua, am și eu o întrebare, părinții mei nu au fost responsabili și nu mi-am putut face buletinul fără ca ei sa fie in țara la vârsta de 14 ani, exista vreo șansa ca acum la 18 ani sa îmi pot face buletinul direct de 18 fără sa fie nevoie de un părinte? Dacă da, exista vreo șansa sa mi-l pot face mai devreme? Menționez ca am 17 ani si pe 4 Ianuarie împlinesc 18 vreau sa mi-l pot face acum înainte de împlinirea vârstei de 18 ani ca atunci când fac sa am si buletinul totodata, mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti merge cu 2 saptamani inainte de implinirea varstei de 18 ani dar trebuie sa mergi cu un parinte sau bunic, care este propietarul casei unde locuiesti acum, ca sa te ia in spatiu.
Vei plati o amenda ca nu ti-ai facut buletinul la 14 ani si vei mai platii pentru noul buletin.
Propietarul casei trebuie sa mearga in persoana cu tine la Politie, avand la el/ea Contractul de propietate al casei, buletinul si sa completeze un formular tip la Politie, prin care se angajeaza sa te accepte in casa lor.

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Mergi la Biroul de evidenta a populatiei din primaria de domiciliu si te interesezi cum trebuie sa procedezi, deoarece este putin incurcata treaba.

Răspuns utilizator avertizat
| Alecris22 a răspuns:

Da, normal, poți sa mergi sa-ti faci buletinul, doar ca iti trebuie ca cineva sa te ia in spațiu. Deci tot o persoana majoră.