Întrebare recomandată | Mendeee a întrebat:

Bună tuturor!

Pe data de 9 august împlinesc 18 ani și am nevoie de pașaport în ziua următoare. Părinții mei nu sunt în țară până atunci și nu îmi pot completa acea declarație de care am nevoie într-un timp scurt.
Mi-am schimbat buletinul acum două luni, aș putea face pașaportul fără acea declarație dat fiind faptul că voi fi majoră în 18 zile?

Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti face singura in ziua cand implinesti 18 ani si il poti primi in aceeasi zi, platind o taxa de urgenta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu ai ambii parinti nu poti face pana atunci. Trebuia sa fie ei prezenti si sa-ti faca acord notarial si actele lor in original si copie. Daca-l faci la 18 ani iti trebuie:
Actul de identitate original si copie;
Certificatele de stare civila (nastere, casatorie) original si copie;
Cerere tip 1 pentru eliberarea pasaportului (se solicita la ghiseu).
Taxe: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/indexActe7.html