| IoanaMra a întrebat:

Am -3 ori (-5)=? Cat imi da si ce semn trebuie sa pun? Daca stiti.va rog frumos sa imi ziceti toate semnele care cu care ce dau! Multumesc! Fundita! :*

10 răspunsuri:
| xAllexutsa a răspuns:

15.

| Holocaust a răspuns:

(-3)x(-5)=15,deoarece minus inmultit cu minus iti da +(pozitiv)iar un numar pozitiv(cu +) inmultit cu unul negativ(cu minus) iti va da mereu tot negativ.Totusi,ai putea sa rogi profa sa-ti explice.Ma rog, eu fac operatii de-astea la scoala de ceva timp laughing, doar ca mai grele. Sper ca ai inteles.Si apropo, normal ca (+5) inmultit cu (+7)=35,deoarece sunt numere naturale pozitive, incluse in N.Si cam astea sunt la inmultire. Sper ca te-am ajutat! :X Sunt reguli diferite la impartire, daca vrei sa-mi zici, ok?

| Fluture a răspuns:

-3.(-5)=+15. deoarece semnul - ori semnul - ne da semnul +

| Parisblue a răspuns:

Deci:
- cu - = +
+ cu + = +
- cu + = -
+ cu - = -
Doua numere cu acelasi semn dau cu plus, iar doua cu semn diferit dau cu minus.
de ex:
-3 x 4=-12
4x(-3)=-12
-4 x (-4)=16
In cazul tau =15.

| DragosAlex1 a răspuns:

Iti da +15

| maniac a răspuns:

+15 iti da, cand ii -*+ iti da - si invers +*- iti da -, cand ii minus ori minus iti da plus si cand ii plus ori plus iti da plus logicwinking

| Mangustă a răspuns:

Inmultesti numerele straight face si este egal cu 15.
Regula la semne: - ori - =+
+ ori + = +
- ori + = -
iar + ori - = - Ca sa fie mai usor de inteles: Doua semne de acelasi inmultite dau mereu + si 2 semne diferite, inmultite vor da mereu -winking

| IoanaMra explică:

Si ce fac cu numerele.le adun sau le scad? puppy dog eyes

| GiGeLVaSiLe a răspuns:

-3 ori -5 da 15 si fii atent la chestia asta : -x ori -y=-z; -x ori +y=-z(si invers):+x ori +y= +z. Funda plz!

| CrisstinA1111 a răspuns:

Pai le aduni=-8
Faza e ca daca ai + cu -, se scade numarul mai mic din numarul mai mare si se pune semnul numarului mai mare:
Ex: -8+9=+1
Daca ai + cu +, sau - cu -, le aduni si pui acelasi semnhappy
iar la tine, ai cu ori
inseamna ca e -3 ori -5 care da -15happy