| Lyndsey a întrebat:

Am auzit astazi despre un examen la franceza " Le Delf"... Se poate da si la germana? Si in ce consta? Am inteles ca nu mai e necesar sa dai proba orala la engleza... E cu bani? Cine ma poate informa cat de cat despre?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

D.E.L.F. inseamna 'Diplôme d'études en langue française', deci e numai pentru franceza.
Pentru limba germana sunt altele. De exemplu, TestDaF.

http://www.ccgtm.ro/examene-de-limba-germana/

| Lyndsey explică (pentru anonim_4396):

Super! Stii cumva ceva despre nivelul de dificultate al subiectelor? :d Aaa, si multumesc tare frumos! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lyndsey):

Eu ti-am dat ca exemplu TestDaF pentru ca e printre cele mai cunoscute (de aia e si un examen mai dificil), dar sunt si alte atestate pe care le poti obtine mai usor, numai ca nu sunt la fel de valoroase.
Eu nu l-am dat ( germana nu prea imi place), dar poti sa gasesti pe net pararile celor care l-au dat. De ex:

https://socinro.wordpress.com/......viata-mea/

Asta nu e prea incurajator, dar poate gasesti pe altii carora li s-a parut mai putin greu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Http://www.testdaf.de
Aici ai si exemple de teste, ca sa iti poti da seama cam la ce nivel trebuie sa ajungi.