| Kaonashii a întrebat:

Exista examen de italiana cum e delf-ul pentru franceza sau cambridge-ul pentru engleza? Si daca da, unde poti da?

Răspuns Câştigător
| cherokeedoo a răspuns:

Exista CILS care inseamna Certificazione di italiano come lingua straniera. Este cel mai renumit examen de italiana si iti permite sa accedezi la studii superioare in Italia sau la joburi. Ai nivele de la A1 la C2.

Mai este si PLIDA care inseamna Progetto Lingua Italiana Dante Alighieri.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista, ca nu da nimeni doi bani pe lb.italiana, care se discuta numai in Italia, cum romana se vorbeste numai in Romania.

| Kaonashii explică (pentru Violleta2022):

Chiar daca nu se vorbeste pe strazi, exista multe locuri de munca unde ai nevoie de limba italiana.
Ieri am cunoscut o persoana din Cluj care lucreaza la call-center si are salariu peste medie pentru ca e fluent in italiana.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kaonashii):

In Romania chiar nu este nevoie de italiana!
ca multe roamnce au fost in Italia si au muncit si cand s-au intors au uitat lb romana, este o alta poveste patetica, dar pentru atata lucru nu este nevoie de acreditari in lb italiana.

| cherokeedoo a răspuns:

De fapt limba Italiana este a 4 a limba cea mai studiata din lume. In plus este o limba foarte importanta care nu se vorbeste doar in Italia, ci si in alte tari ca Lybia, Albania, Croatia, Elvetia si Vatican.

Daca tinem cont de faptul ca UNESCO a declarat ca Italia detine cea mai mare parte din istoria si cultura lumii, este foarte important ca multa lume sa stie Italiana pentru ca asa vor fi capabili sa inteleaga marile bogatii ale lumii in termen de muzica, literatura, stiine, bucatarie.

Deci pentru cineva care vrea sa isi deschida orizonturile Italiana nu este o limba de doi bani. happy