| anonim_4396 a întrebat:

Am avut in clasa a IX a media 9.00; in clasa a X a am avut media 8, 70. Acum sunt clasa a XI a si vreau sa stiu daca iau in clasa a XI si a XII medii peste 9, daca acel 8.70 imi va scadea media tuturor 4 anilor. Adica 8.70 este o medie mica? si daca am avut in clasa IX; XI si XII medii peste 9, acel 8.70 imi scade mult media celor 4 ani?

Răspuns Câştigător
| Daviddd a răspuns:

Ca media de liceu sa fie peste 9 trebuie sa ai o medie a claselor 11 si 12 mai mare de 9.15. Cat despre impactul mediei, depinde de ce vrei tu sa faci si unde conteaza aceasta. De regula facultatile bune cer examen separat, deci ti-as sugera sa inveti la materiile tale preferate 2-3 maxim, si pentru bac, si sa lasi pe ultimul loc notele la materii irelevante. O sa iti foloseasca in viitor materiile legate de viitoarea cariera si bacul in instanta secunda, deci concentreaza-te pe astea si uita de media generala, nu te stresa prea mult din cauza ei. Sper ca ti-am fost de ajutor

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stii sa faci media aritmetica? Daca in a XI-a si a XII-a ai 10 (dau un exemplu), media finala va fi 9.425

| Dintrebare a răspuns:

Daca 8.7 e o medie mica sau daca e mare, depinde la ce te raportezi. Daca te raportezi la faptul ca o gramada de oameni nu-s in stare sa ia nota 5 la bac, atunci media ta e foarte buna.