| FanOfPostMalone a întrebat:

Buna TPU! As vrea sa ma transfer la un alt liceu, eu am media 9, 23 iar cea mai mică medie in clasa respectiva unde vreau e 8, 97. Mai știu 3 persoane care vor sa se transfere acolo, sa zic, dacă persoanele alea au medii mai mari decât mine și sunt doar 2 locuri libere cei care au media mai mare au șanse mai mari decât mine sa intre acolo nu?

10 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Buna, da si nu. Mai intai vezi daca mai sunt locuri ca sa te primeasca. Si in al doilea rand poate sa fie si pe baza de spaga.

| FanOfPostMalone explică (pentru dinaprilie):

Normal ca m-am interesat, nu este logic? Am fost și la liceu acolo și am vorbit.

| dinaprilie a răspuns (pentru FanOfPostMalone):

Bravo tie daca ti-a fost logic. Nu ghicim in stele.

| Vântulalb a răspuns:

Vezi ca stii?
Dar vad ca dai diferente. Succes la examen, poate ii depasesti pe cei doi.

| isemilia a răspuns:

Da, dar depinde. Schimbi specializarea? Atunci conteaza si notele la diferente. De asemenea, conteaza si care merge primul / primii. Daca spui ca sunt doua locuri, pot veni de oriunde altundeva elevi cu medie mai mare de 8, 97 dar mai mica decat a ta, cat timp depun cererea primii si promoveaza examenele de diferenta daca e cazul vor ocupa ei locurile.

| isemilia a răspuns (pentru isemilia):

Pe scurt, ai sanse cam la fel ca ei, insa ideea este sa te grabesti ca sa ocupi unul din locuri. Succes!

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Corect!

| CassiusAlexander a răspuns:

Există o variabilă aici. Dacă dai sau nu "diferențe". Adică dacă schimbi și profilul. Dacă dai diferențe atunci acelea vor conta mai mult, dar altfel, media mai mare câștigă.

| FanOfPostMalone explică (pentru CassiusAlexander):

Da, dau diferențe la informatica. Ma transfer de pe comert pe științe ale naturii in colegiu