| MojOplaYs a întrebat:

Am avut un conflict cu cineva, iar acesta avea la baza urmatoarea : daca pui pe o balanta un pahar cu apa intr-o parte iar in cealalta parte pui un pahar cu alcol metiric, balanta este inclinata sau nu?

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Presupunand ca vorbim de pahare absolut identice (au aceeasi masa si acelasi volum interior), problema se reduce la raportul dintre densitatea apei si cea a alcoolului metilic (cu "L", nu cu "R"). Avand in vedere ca apa este mai densa decat alcoolul (in conditii normale de presiune si temperatura, apa are densitatea de aprox. 1000 kg/mc, iar alcoolul metilic aprox. 790 kg/mc), balanta se va dezechilibra, in sensul ca talerul pe care se afla paharul cu apa va cobori.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Metiric? Tu pentru ce ai optat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cine era conflictul? Cu profa de chimie? Nu de alta, da nu am auzit pe nimeni la o bere sau o pizza cu dileme din astea

| sierra1 a răspuns:

Da, este în partea care are masa mai mare