| anonim_4396 a întrebat:

Am bacul anul acesta si as avea doua optiuni pentru facultate: ASE-ul si facultatea de psihologie.Mentionez ca sunt la profil mate info, deci de matematica nu fug.Dar imi place foarte mult si domeniul psihologiei si m-ar incanta ideea de a lucra într-o clinica. Problema e ca nu m-am pregatit deloc pentru un eventual examen de admitere la psihologie. As vrea sa dau la Brasov, admiterea se face pe baza de dosar si anul acesta? Anii trecut s-a dat examen la Brasov? As avea vreo sansa la facultate daca nu am citit manualul de psihologie din clasa a 10a?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca-mi permiti, ti-as recomanda ASE-ul fiindca ai toate sansele sa-ti gasesti de munca in viitor, comparat cu Psihologia, Dreptul si Jurnalismul unde sunt mii de absolventi care ingroasa randurile somerilor, sau ajung vanzatori la tarabe prin piata, fiindca nu se inventeaza anual atatea posturi, cati studenti termina.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Violleta2022):

In afara de cei care intra la barou și la INM. In rest, sunt 100% de acord. Sunt foarte multe facultati de drept spre exemplu..care sunt pur și simplu inutile din punctul meu de vedere. Doar in Bucuresti sunt 4-5 facultati, dacă nu ma înșel.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaEElena0505 a răspuns:

Poți și in Bucuresti, dacă este ca anul acesta. In general se intra cu examen in Bucuresti, dar din cauza pandemiei in ultimii doi ani s-a intrat pe baza de dosar. ‘)