| coadadematura a întrebat:

Am citit pe site-ul Academiei fortelor terestre din Sibiu ca are domeniul "științe militare". Imi puteti explica va rog ce inseamna "științe militare" si ce cuprinde acest domeniu?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Urmareste crearea de competente profesionale generale si specifice pentru armele/specialitatile militare: Infanterie, Vanatori de munte, Cercetare, Politie militara, Parasutisti, Artilerie si rachete, Auto, Geniu, Aparare CBRN.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Facultatea de Stiinte Militare are misiunea de a forma, la nivel universitar si postuniversitar, ofiteri pentru armele/specialitatile militare apartinand Fortelor Terestre, precum si specialisti militari si civili pentru alti beneficiari din sistemul national de aparare, ordine publica si securitate nationala.
Ne fiind (tu) de specialitate nu-ti pot spune cu ce se ocupa, dar este vorba de leadershipul militar.