| tpu12345678 a întrebat:

Am de facut un referat in word care sa contina bibliografie, imi puteti explica ce este aceasta?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E grele dar vine gugăl si ajută, doar să-i ceri (pe viitor)

Bibliografie (provenind din greacă βιβλιογρaφίa, biblion – carte, graphein – a scrie) indică sursele din literatura de specialitate sau lista cărților cu titlurile ordonate alfabetic din care s-a inspirat articolul sau lucrarea respectivă.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pe ultima pagina o sa adaugi un capitol numit Bibliografie sau un paragraf nou.
Acolo o sa notezi cu 1) 2) 3) paginile si sursele de unde ai luat informatiile din text. In general se mai pune si in text un [1] indreptul frazei preluate, care ar trebui sa coincida cu [1] din bibliografie. La fel si pentru restul big grin

Numai bine si bafta la scoala! ^_^

| Wr3nch a răspuns:

In bibliografie scrii frumos tot ce ai folosit pentru referat.
Gen ai citit de pe siteuri oarecare, scrii frumos
Site-uri web:
X
Y
Z.
La fel daca folosesti carti, manuale, etc.

| Nirvanaaa a răspuns:

Bibliografia este partea de final a unui referat in care pui referințele ( cărți, documente, linkuri) care te-au ajutat la realizarea proiectului și din care tu te-ai documentat.
De preferabil ele trebuie puse in ordine alfabetică happy.

| WhiteLife a răspuns:

Este vorba despre sursele din care ai luat materialul, articolele, cartile, site-urile din care ai scris sau te-ai inspirat.

https://tehnotext.ro/ce-este-bibliografia/

| Marian7777 a răspuns:

Bibliografia reprezintă toate sursele de informare din care ai folosit pentru realizarea referatului.