| CCami07 a întrebat:

Am fost admisa la o facultate fara taxa si urmeaza sa ma inmatriculez pana pe data de 20 iulie. Insa a aparut o problema. Eu vreau sa dau admitere si la Farmacie, pe data de 26 iulie. In cazul in care sunt admisa la fara taxa, la Farmacie, as dori sa raman acolo. Problema va fi cand voi dori, in cazul in care as fi admisa la Farmacie, sa ma inmatriculez acolo. Cei de la prima facultate mi-au spus ca actele de le dosar le pot retrage abia dupa prima sesiune, in 2018. In cazul asta eu nu am actele in original pentru inmatricularea la Farmacie. Aveti informatii despre un caz similar?

2 răspunsuri:
| RainbowD a răspuns:

Poti face copii si sa le legalizezi. In caz ca renunti la o facultate, sa zicem, acea facultate este obligata sa iti inapoieze actele originale, daca aceasta le detine. Si din cate stiu nu se pot face 2 facultati la aceeasi forma de plata buget/taxa.

| CCami07 explică (pentru RainbowD):

In baza copiilor legalizate pot face inscriere la a doua facultate, dar nu si inmatricularea. De la prima facultate mi s-a spus ca actele de la dosar nu se pot da decat dupa prima sesiune. Am auzit atatea variante ca sunt foarte confuza.