| Eugen66 a întrebat:

Am fost repartizat de calculator la un liceu mult prea bun pentru mine, eu am avut media de admitere 7, 10 si am intrat la un liceu cu media 8, 20 mate-info.Problema este ca vreau sa ma mut in semestrul 2, dar nu stiu daca ma pot muta chiar daca imi iese media 4 la 1/2 materii.Deci ma pot muta daca raman corijent la o materie? Multumesc! O zi buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa te poti transfera daca aproba Consiliile de administratie ale celor doua licee si daca media ta de intrare este mai mare decat a ultimului intrat la liceul unde vrei sa te transferi. Numai bine!

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu exista "mult prea bun" pentru tine, exista doar piedicile pe care ti le pui singur. Incearca si o sa vezi ca poti!
P.S. Peste vreo 15 ani vei putea fie sa cistigi un salariu minim pe economie, fie de vreo 4-5 ori atit sau mult mai mult, totul e sa vrei sa poti. Nu exista nu pot, exista doar nu vreau. Baga-ti asta bine in cap, zi mersi pentru sansa pe care ti-a dat-o calculatorul si vezi-ti de treaba!

| Eugen66 explică (pentru KodrutZ):

Daca stau in liceeu asta bacul in dau din matematica M1, de ce sa nu il dau din matematica M2 care e mai usoara, nu vreau sa stau 4 ani sa ma rog de profesori sa ma treaca sau sa stau cu frica ca la urmatorul test iau un 4 si numai imi iese media.Pana la urma important este sa iei bacul.Multumesc pentru raspuns, o zi buna.

| KodrutZ a răspuns (pentru Eugen66):

Important e sa ramii cu ceva in cap, nu sa iei bacul. Te-ai gindit ca ai avea sanse mai mari sa iei bacul pe bune cu un profesor dintr-un liceu bun la M1, decit cu un ratat intr-un liceu de doi lei la M2? Uite, ca exemplu (chit ca e antic) - taica-meu avea mai mereu 5-6 la mate, insa caietele lui sint IREPROSABILE si dupa liceu a facut TCM, facultate tehnica, de unde a iesit inginer cu media 9 si ceva...