| flavius58358 a întrebat:

Salut TPU, recent am intrat in clasa a 9a si la inceput am crezut ca o sa ma descurc, insa de abia acum, dupa aproape un semestru realizez ca o sa raman corigent la matematica si poate si la fizica. Vreau sa precizez ca eu sunt la un liceu mate-info. Problema este ca nu stiu cum sa fac sa invat matematica. Nu prea am invatat nimic din semestrul acesta si nu am timp aproape deloc sa invat in timpul liber. Acum vine intrebarea: Daca raman corigent la o materie in primul semestru ma mai pot muta din al 2-lea? Sau exista vreun liceu care sa accepte si corigenti? Nu pot face fata materiei de clasa a 9 a la matematica si nu vreau sa raman repetent.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand esti in prag de corijenta, timp liber NU exista!
Sambata si duminica se sta numai in casa si se invata pe rupte, cate 12-14 ore, rezolvand non stop exercitii si probleme.

| flavius58358 explică (pentru Violleta2022):

Pur si simplu nu inteleg exercitiile, si nu cred ca am timpul necesar sa iau de la inceput toata materia de a 9-a avand in vedere ca noi inca facem lectii

| Violleta2022 a răspuns (pentru flavius58358):

Vine vacanta de iarna, deci ai timp sa lucrezi si sa recuperezi materia, muncind 8-10 ore pe zi!
Ar fii mare pacat sa ramai repetent 1 an de zile, din cauza unei corijente.

| Mirel4412 a răspuns:

Nu poti face asta. Doar din clasa a 10-a te poti muta.

| Dekle a răspuns:

Ramai corigent la o materie doar daca ti se incheie pe tot anul, daca de exemplu pe primul semestru iti iasa 4 iar pe al doilea 6, nu ramai corigent, ca gen iti iasa 5.
Intreaba la secretariat daca te poti muta la alt profil, aici depinde de fiecare liceu.

| Seimy a răspuns:

Invata cu o cafea sau 2

| marrryya a răspuns:

Hei. Tot a 9a, tot mate info (da-s pe intensiv info aka intensiv orice). Incearca sa mai ramai un semestru. Oricum in vacanta intersemestriala nu se schimba profilul, asadar nu te ajuta la nimic sa te transferi acum. Cat despre matematica, nu e atat de grea. Ideea e sa intelegi teoria, sa o inveti si sa exersezi mult.

Ps. Nu esti singurul care ramane corigent la matematica. La noi media clasei e 4, 70 (spune dirigintele - profesorul de mate) cu multi de 2 si de 3... (da, in fiecare an a avut repetenti si corigenti dirigintele). Nu e relevant, da ca sa stii ca nu esti singur in situatia asta.

| flavius58358 explică:

Also, cam cat de grele sunt corigentele? Stiu ca nu e bine sa ma gandesc deja la asta, dar ma tot gandesc in fiecare zi daca voi ramane repetent?