| Pasionatdeviata a întrebat:

Am intrat într-o încurcătură mare! Uitați ce s-a întâmplat:
Un coleg a făcut el o glumă mai deocheată miercuri seară, pe grupul clasei de WhatsApp. Ieri-seară doamna dirigintă (profa de religie) ne-a informat pe classroom că o colegă (colega respectivă este cam pârâcioasă de fel și cred că tot ea m-a pârât și pe mine cu faza de la istorie) i-a spus despre gluma respectivă și că acum respectivului coleg i s-a propus scăderea notei la purtare la 6, 00. Colegul s-a scandalizat și a implorat-o pe d-na dirigintă să nu-i scadă nota la purtare (el învăța destul de bine și are și bursă) iar profa de religie i-a spus că a încălcat porunca a VII-a ("Să nu fii desfrânat") și că așa ceva este de neiertat. Eu am luat legătura cu respectivul pe WhatsApp (de data asta în privat) și l-am informat că așa ceva este ilegal. O oră mai târziu mi-a răspuns că a vorbit la telefon cu d-na dirigintă și că, după multe insistențe, a acceptat să discutăm toți 3 în fața bisericii pe care o frecventează ea, fix înainte de Sf. Liturghie. Inițial nu am vrut să mă duc (știam că profa e sărită complet de pe fix și că este riscant), dar colegul m-a rugat și, până la urmă, am acceptat. Azi, la ora 8:00, ne-am întâlnit cu ea în fața bisericii. Întâi colegul i-a reîmprospătat memoria legată de ce s-a întâmplat și a informat-o că mesajul a fost trimis la ora 18:13, în casa sa. Ea, foarte calmă, a dat din cap. După asta eu, încercând să imit un limbaj avocățesc, i-am spus:
-Propunerea pentru scăderea notei la purtare a colegului meu este ilicită, în conformitate cu prevederile Statului Elevului. Conform Statului Elevului, articolul 16 punctul (2), citez: "Pentru a putea fi sancționați, faptele trebuie să se petreacă în perimetrul unității de învățământ sau în cadrul activității extrașcolare. Pentru faptele petrecute în afara perimetrului unității de învățământ sau în afara activității extrașcolare, elevii răspund conform legislației în vigoare". Vă rugăm, așadar, cu toată stima, să revizuiți situațiunea și să vă recântăriți decizia.
Și ea ce care că a făcut? A început să urle că singura lege pe care o respectă este cea dată de Dumnezeu și că suntem amândoi niște golani. Apoi m-a amenințat că îmi scade și mie nota la purtare dacă nu dispar din fața ei. Am făcut ceva greșit? Ce pot face să remediez nedreptatea?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu iti spun doar un singur lucru:
Undele radio transmise de telefon circula in intreaga lume (inclusiv in Galaxie), deci au fost prezente cu mesajul peste tot (inclusiv in cladirea scolii). tongue
Ca urmare, intra in vigoare vechea zicala romaneasca: "Gura-ti bate c*rul!".

In loc sa explici colegului ca a gresit si sa repare greseala (cerand iertare), ai facut si tu pe "desteptul", adica te-ai certat cu profesoara, fara sa ai vreo legatura cu problema de baza.
In asemenea caz, cu ceva timp in urma, profesorul iti ardea o palma de neuitat peste gura, sa nu "umble" aiurea! Acum ai noroc ca, modalitatile de sanctionare sunt mai ingaduitoare. Asta nu inseamna ca-ti "poate umbla gura" fata de profesori! Insa modalitati de sanctionare exista, chiar si mai dureroase (in timp) decat o palma.

| Violleta2022 a răspuns:

Voi parinti nu aveti?
De ce nu le spuneti povestea parintilor, ca ei sa mearga la scoala, sa discute cu diriginta si la nevoie, cu directorul scolii?
Nu va fie frica, ca mai rau decat este acum nu se poate si apoi, cereti sa va faca dreptate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa va informați părinții și sa discute cu directorul scolii. Respectiva nu are ce cauta im educatie. Sa mearga la manastire.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E dusă rău săraca. Eu zic să depui în scris această relatare la directorul școlii, să sperăm că el cel puțin are mintea întreagă.

| Emma30555 a răspuns:

Era mai simplu dacă va cereati scuze, fiind profa de religie v ar fi iertat, ar fi zis ca a ți înțeles ceva. Dar nu ai înțeles nimic decât ca o sa deveniți cu toții o generație de procesomani, de parca totul sta în litera legii, unele legi sunt nescrise acelea de bun simt și de adaptare la situație, ce vrei sa faci sa dau profa în judecata pentru o nota? Nu mai bine te comporți mai frumos și rezolvi problema? Procesomani și paraciosi în loc de putina adaptare, poți sa fi smechera imblanzind un om da-i ce are nevoie sa audă și ești mai deștept decât sa faci scandal. La tine dacă vine unul mai mic care a greșit cu ceva nu nevinovat și te ia cu legi nu te enervează când tu te aștepți ca el sa regrete cumva fapta?

| mastadont a răspuns:

Nu ai făcut nimic greșit, ba chiar ai făcut foarte bine. După părerea mea, asemenea fanatici nu ar trebui lăsați să predea.
Nu știu exact cum se procedează însă îți sugerez să iei legătura cu reprezentanții consiliului elevilor din școala la care înveți și să le expui situația. Aceștia vor fi mai în măsură să se informeze la adunarea consiliului și îți vor spune cui să te adresezi pentru a remedia această problemă, probabil că acea profesoară va trebui reclamată.
De asemenea, dacă aveți un profesor cu care vă înțelegeți foarte bine și care credeți că ar fi de partea voastră, ar trebui să-i expuneți situația iar el vă va sfătui ce să faceți și poate vă va și ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mută-te la altă școală! Stai într-un mediu al naibii de toxic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia doar să vă cereti iertare.
Eu cred ca ar fi inteles si nu mai scadea nota.
Dar daca tu ai vrut s-o faci pe interesantul ca stii regulamentul?

| florin926481f a răspuns:

Eu cred ca e nebuna femeia