| Laur112312 a întrebat:

Am o intrebare, am injurat eu si cu un coleg pe doamna diriginta pe whatsapp intr-un grup privat si o colega nea parat si acum diriginta are dreptu sa imi scade nota la purtare?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, are dreptul sa te sanctioneze disciplinar si sa-ti scada nota la purtare.
Te sfatuiesc sa citesti Statutul elevului, in special partea de drepturi, obligatii, interdictii si sanctiunile disciplinare.
Mai mult te poate da in judecata (daca esti major) sau sa-i de in judecata pe parinti (daca esti minor), in baza raspunderii delictuale si sa solicite o suma de bani drept daune morale.

| Laur112312 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc!

| Laur112312 explică (pentru Ioandelasal):

Pot sa o dau in judecata pe mama colegei mele ca a trimis doamnei diriginte poza cu mesajele noastre.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Laur112312):

Poti sa o dai dar nu obtii nimic pozitiv, doar pierzi timpul si faci cheltuieli.

| Laur112312 explică (pentru Ioandelasal):

Ok multumesc

5 răspunsuri:
| nevermatch a răspuns:

Bună, atât timp cât nu era o discuție destinată publicului, apreciez că nu, nici actiunea in raspundere civila delictuala nu ar fi intemeiata din acelasi motiv.