| Claudyu1998 a întrebat:

Am intrat la stiinte sociale si as vrea sa stiu cate ceva despre acest profil (la ce obiecte dau teza, avantaje-dezavantaje etc.), ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Se da teza la romana, istorie sau geogra si :
in clasa 9 la logica
in clasa 10 la psihologie
in clasa 11 la economie
in clasa 12 la filozofie

Bacul il vei da la:
In primul rand dai la romana, apoi dai la istorie/geografie(la alegere) apoi dai la una dintre urmatoarele materi : Psihologie (faci intra a IXa )Logica(faci in a-X-a) Filozofie(faci intra aXIa) Ecomonie(faci intra aXIIa). La stiinte sociale NU se da bac la Mate, Fizica, Chimie.
Succes!

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Ştiinţe Sociale este un profil bun dar depinde şi de orietările tale în viaţă.
Avantajele sunt că începând din clasa a-XI-a nu mai faci deloc Matematică, Fizică, Chimie şi Biologie.
Teza se dă la Limba Română, Istorie sau Geografie la alegere, Limba Engleză şi Logică în clasa a-IX-a, Psihologie în clasa a-X-a, Sociologie în clasa a-XI-a, Filosofie în clasa a-XII-a.
Dezavantajele sunt că nu ai foarte multe opţiuni pentru a alege o facultate.
De exemplu, poţi da la Facultatea de Litere, Facultatea de Jurnalism, Facultatea de Drept, Facultatea de limbi străine, etc.

Mult succes pe mai departe!

| andrw1929 a răspuns:

La stiinte sociale dai la:
-limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică);
Funda?

| enjoy23life a răspuns:

Hei.
si eu am fost la sociale.
teza dai la romana, istorie sau geografie, logica{in primul an} si eu am dat si la engleza, ca eram pe intensiv
dupa parerea mea, dezavantaj ar fi ca faci mate pana in a 12a, ca eu am vrut sa scap si de mate...
avantaje sunt mai multe, ca facand si filozofie si chestii din astea, poti sa dai mai usor la drept sau asa...
bafta la liceu!