| e m i l y a întrebat:

Am la istorie de comentat un text in care este vorba de revolutia din 1989 si trebuie sa explic o expresie care nu o prea o inteleg. Suna in felul urmator: "opinia mea despre evenimentele din 1989 se inscrie in teoria hibridarii revolutiei cu o camuflata lovitura de stat, catalizata de un accept extern al Marilor Puteri". Ceva idei despre ce inseamna mai exact hibridarea revolutiei printr'o lovitura de stat? big grin

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parte a fost revolutie, parte lovitura de stat sub acceptul marilor puteri.

| janeD0oe a răspuns:

Expresia cred ca se refera la faptul ca lovitura de stat reprezinta inlaturarea puterii, a conducatorului iar revolutia propriu -zisa ca termen inseamna schimbarea brusca si radicala a situatiei sociale, economice, politice. in 1989 s-au intamplat amandoua pentru ca s-a eliminat comunismul prin revolutie si ceausescu prin lovitura de stat. e 2 in 1 cam asta e ideeatongue in 1989 s-au cam terminat regimurile comuniste din estul europei de asta Marile Puteri au acceptat aceasta revolutie(singura din blocul estic). nici macar URSS nu s-a bagat in revolutie pentru ca ceausescu s-a cam desprins de ei iar tarile vestice sustineau trecerea la democratie.

| TudorDaniel a răspuns:

Se refera la faptul ca revolutia a pornit din interiorul fostei puteri ca o lovitura de stat dar a fost acceptata de marile puteri globale fiind si perioada propice