| AvalohAlyn a întrebat:

Am mai multe intrebari.Cine imi poate spune mai multe despre Facultatea de Psihologie? Se merita sa o faci? Cat sunt sansele de a obtine un post de psiholog undeva? Poti sa o faci la FR sau doar din pasiune,ca o a doua facultate? Cum vedeti voi Facultatea de Psihologie? Eu as vrea mai degraba un curs de psihologie pentru ca a inceput sa ma pasioneze asta, dar nu exista asa ceva decat la Eurocor si e slab si cere multi bani.Cum as putea sa invat psihologia? De unde?

Răspuns Câştigător
| pdannysan13 a răspuns:

Mi se pare un teritoriu fascinant. Insa multi se plang ca iti gasesti greu un loc cu el. Insa cred ca daca esti bun te poti infiltra la niste firme mari gen corporatii care sa faca teste psihologice la recrutari. Asta doar un exemplu.
Eu fiind la medicina am vazut u pic diferenta dintre psihologie si psihiatrie.
Cred ca pe toti ne pasioneaza la un moment dat psiho insa nu toti o duc pana la nivel de facultate.

1 răspuns:
| minrest a răspuns:

Daca nu iti trebuie pentru facultate, mai asteapta pana termini facultatea. La facultate inveti cum sa inveti, si dupa asta poti sa inveti singur orice. Dar mai trebuie : 1. Sa faci o facultate buna, nu o facultate particulara, sa o faci bine, la buget si sa inveti, sa citesti cat mai mult din bibliografie. 2. Sa faci o stiinta fundamentala, nu aplicatii ale unor stiinte adunate la un loc in scopul unei activitati, cum e Asistenta Sociala. Ce a ajuns facultatea, scoala profesionala? Daca vrei ceva sa te poti angaja sigur, fa Limbi Straine. Sau Istorie, Sociologie, Antropologie Culturala, stiinte fundamentala. Economie, e o stiinta fundamentala plus mai multe aplicatii, poti lucra apoi in oricare din aceste aplicatii. Facultatea de Drept cred ca ti s-ar potrivi, de exemplu. Daca inveti psihologie asta nu e o a doua pasiune, pentru ca se completeaza cu istoria, dreptul, sociologia, economia, orice domeniu uman. Salut.